Jak využít květák v kuchyni?

Květák neboli lidově karfiol je na našem území jedním z nejoblíbenějších druhů košťálové zeleniny. I osoby, které zeleninu ve svých jídelníčcích příliš nevyhledávají, si na květáku rády pochutnají. Květák má svou charakteristickou chuť, kterou není zapotřebí nijak výrazně dochucovat ani měnit. Připravovat lahodné pokrmy se dají různými tepelnými úpravami. Oblíbené je dušení, vaření, pečení (zapékání) i smažení.

Velká variabilita hlavních chodů

Květák má v kuchyních opravdu pestré využití. Díky vysokému obsahu bílkovin a dostatečnému množství cukrů se květák stává plnohodnotnou stravou i pro hlavní chody obědových menu. Mezi velmi oblíbené recepty se řadí květákový mozeček s vejci, smažený květák nebo zapečený květák se šunkou a bramborami. U květáku není zapotřebí žádná zbytečně dlouhá tepelná úprava, což je u vaření v domácnosti také velmi důležitá vlastnost.

Předkrmy, dezerty, polévky i zákusky

Hlavní chody ale rozhodně nejsou jediným způsobem, jak připravit lahodný pokrm z květáku. Květáková polévka je jednou z nejoblíbenějších variací přesnídávkových polévek u nás. Jako slaný dezert lze připravit i květákové placičky na grilu, na pánvi nebo v troubě. Jestli máte rádi pečení slaných dezertů, tak rozhodně vyzkoušejte připravit slané muffiny plněné květákem a šunkou od kosti. A květák před hlavním chodem? Jednoznačně v gratinované podobě se sýrem, který má výraznější ořechovou chuť.

květák

Není nad to, co si vypěstujete!

U mnoha druhů zeleniny na našem trhu platí, že pokud si jí vypěstujete doma, tak chuť je plnější a lahodnější. Nehledě na cenu, která je v obchodech mnohdy předražená. O květáku to platí také. Pěstování květáku naštěstí v našich klimatických podmínkách není nemožné a dokonce ani složité. Stačí obyčejný skleník nebo fóliovník na příměstské zahrádce, pravidelně zalévat, občas hnojit a výsledky se jistě dostaví.



Související:  Zahrady