Jak vybrat televizi do bytu?

Výběr televize může složitou záležitostí a to nejen proto, že se nemůžete rozhodnout jakou nejlepší televizi v poměru cena/výkon si pořídit, ale v dnešní době je stále složitější se vyznat i v nabízených technologiích. Přitom každá z technologií obrazovek má své výhody i nevýhody, my vám je dnes představíme.
 

Zobrazovací technologie

Zobrazovací technologie je asi to nejdůležitější co vás na televizi zajímá. Aktuálně se můžete na trhu setkat především s LCD displeji, OLED displeji, případně QLED. Dříve byla populární také plazmová obrazovka, ta však trpěla svými problémy a především vysokou cenou, proto se již s těmito televizemi dnes nesetkáte. Pokud se rozhodnete pro nákup nové televize, můžete ušetřit díky nákupu přes internet a využití slevy, třeba slevové kupóny na datart.

OLED je budoucnost?

Dost možná. Pokud se díváte po televizi ve vyšší cenové relaci, určitě se vyplatí věnovat pozornost OLED panelům. V hodně zjednodušeném slova smyslu se jedná o jakéhosi nástupce plazmových obrazovek. Největší výhodou OLED oproti LED displejům je možnost rozsvítit jednotlivý zobrazovací bod samostatně, kdy ostatní zůstávají vypnuté. Tento fakt má vliv na zobrazení černé barvy, která je na OLED panelu realisticky věrná, zatímco na LED panelu nelze nikdy dosáhnout absolutní černé barvy, protože obrazovka musí být vždy podsvícená.

Nevýhoda OLED panelů je především tzv. vypalování obrazovky, tento problém je však u moderních OLED televizorů již vyřešený a nejedná se určitě o takový problém, jako se můžete na internetu dočíst. Další nevýhodou OLED panelu je menší jasnost v prosvětlené místnosti, zde jasně vedou LED panely, které mohou nabídnout větší svítivost, pokud však OLED a LED srovnáváme v tmavém prostředí, rozdíly se mažou a naplno vyniknou výhody OLED panelů. Mezi výhodami OLED je také vyšší obnovovací frekvence, což mohou ocenit hráči na konzolích.

Klasické LED

Pokud se budeme pohybovat v nižší cenové relaci televizorů, musíme se spokojit s již léta ověřenými LED panely. Rozhodně se však nejedná o nějaké velké mínus. Čistě objektivně lze říci, že OLED panel může vypadat lépe než LCD panel, důležité však je právě slovíčko “může”. Pokud srovnáme cenově podobné panely v ceně do 30 000 Kč, je lepší zvolit LED displej, který má v této cenové relaci již velice dobré zobrazení a překonává levné OLED televizory. OLED panely získávají “navrh” až ve vyšších cenových relacích.

Co je HDR?

HDR je technologie, kterou v dnešní době nabízí již téměř každý televizor. O co se však jedná? Za zkratkou se skrývá anglické “High Dynamic Range”, tedy jednoduše řečeno cílem technologie je zvýšit v některých částech obrazovky jas a kontrast, aby byl co nejvíce podobný tomu, jak obraz vnímá lidské oko. HDR oceníte především u filmů a u konzolových her, u běžného televizního vysílání je pravděpodobně nezaregistrujete. V HDR technologii jsou také mírně lepší LED panely, které mohou dynamičtěji pracovat s jasem, který OLED nemůže nabídnout tak velký.

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..