Investice do panelákového bytu: Levné bydlení se vyplatí
Současné ceny bytů bydlení v paneláku ještě více zatraktivnily. Zatímco v novostavbě vás třeba garsonka v Praze vyjde na více než dva miliony, stejně velký byt v paneláku na sídlišti pořídíte třeba o čtvrtinu levněji. A ušetřit takových pět set tisíc, to už se přece vyplatí. Jaké výhody má pořízení bytu na sídlišti? Jak ušetříte, když si panelákový byt pořizujete a na co byste si měli dát pozor?
V paneláku a v menším městě uspoříte
V Praze můžete garsonku v panelovém domě získat třeba za 1,3 – 1,5 milionu korun. Pokud byste ale chtěli novostavbu nebo kompletně rekonstruovanou garsonku, připravte si v hlavním městě v pěkných lokalitách minimálně dva miliony, spíše ovšem tak 2,3 – 2,6 milionu. To už je ovšem hodně peněz a rozdíl je opravdu vysoký, může dosahovat až milionu korun. Vyplatí se, protože panelákové bydlení rozhodně není špatné, ačkoli se nám to někteří jeho kritici stále snaží namluvit. Jestliže vyrazíte do Brna, zaplatíte zde za byt určitě o minimálně 200 tisíc korun méně proti Praze. V dalších městech pak dostanete s garsonkou i hodně pod milion korun.
Zajímejte se o stav domu
Na co se zaměřit, chcete-li do levného panelákového bydlení investovat? Vyberte si vhodnou lokalitu podle svých požadavků a ověřte si, v jakém stavu je daný dům. Především byste se měli zajímat o to, zda je zateplený či se zateplovat bude a v jakém časovém horizontu, zda jsou v bytě vyměněná okna, zda jsou v domě nové stoupačky a také rekonstruovaný výtah. Pokud jsou uvedené úpravy již provedeny, významně to vaše bydlení zhodnocuje, ale na druhou stranu také zvyšuje částku, kterou za byt zaplatíte. Ovšem vyplatí se vám to, protože vám ubude spousta starostí plynoucích z následného předělávání.
Co zvládnete sami
Také si ověřte, jaké měsíční náklady byt zhruba stojí. Nezapomeňte samozřejmě na dopravní dostupnost, blízkost obchodů, škol a školek. Naopak až tak podstatné není vnitřní zařízení bytu. Samozřejmě je dobré, je-li jádro nové, nikoli staré umakartové a má-li byt novou kuchyňskou linku. Na druhou stranu jsou to úpravy, které zvládnete dobře sami a navíc si je budete moci udělat podle svého gusta. Nebudete vázáni úpravou od předchozího majitele. Také problém, že slyšíte zvuky od sousedů, se dá řešit vhodným obložením.
Roste zájem o malé byty
Pravdou je, že ačkoli někteří lidé nazývají bydlení v paneláku ošklivě například jako králíkárny, je zase řada obyvatel, kteří na ně nedají dopustit. Na sídlištích totiž vyrostli a považují je za standard. Jde především o cenově dobře dostupné bydlení, navíc došlo k určitému poklesu cen, takže v současnosti pořídíte panelákový sídlištní byt například ještě o 200 – 300 tisíc korun levněji než před několika lety. Investice se vyplatí. Makléři proto potvrzují, že v nabídkách je o panelákové byty zájem, a to zejména v případě, že jde o příjemné lokality (parky, dostatek zeleně možnost nákupů). Největší zájem vzbuzují menší byty. V kurzu jsou například 2+kk, garsonky. Souvisí to zřejmě i s trendem zvyšujícího se počtu single domácností.
Odradit může absence výtahu
Co klienty realitních kanceláří od koupi odrazuje? Pokud ještě neproběhly úpravy jako výměna oken, zateplení. Sice v takovém případě bude cena nižší, ale perspektivně musíte počítat, že k úpravám dojde a budou něco stát, takže částku budete muset investovat tak jako tak. Navíc vám s tím přibudou nějaké starosti. Nevýhodou také může být skutečnost, že dům nemá výtah. Na druhou stranu, v tom případě jde většinou o domy maximálně čtyřpatrové, a tedy menší. Pro mnohé kupující je pak domáčtější atmosféra v takovém domě větším lákadlem než obrovský panelák o dvanácti patrech.
Zanechat odpověď