Ideální sušák prádla do malého bytu

Malinkaté byty před nás kladou jednu důležitou otázku: Kde máme sušit prádlo? Nakupené hromady vypraného prádla je tím těžší zpracovat, čím méně prostoru máme pro jejich optimální rozvěšení. Jak si s tímto úkolem poradit?

 

Balkon nebo zahrada je výhra

Pokud máte balkon, máte vyhráno. Stačí jednoduše navrtat do bočních zdí balkonu dírky, zasadit hmoždinky a zašroubovat bytelné háčky nebo očka, která něco vydrží. Na ně potom napnete šňůru. Výhodou je, že takovýto věšák má neomezenou výdrž, nepodepisuje se na něm nepřízeň počasí a navíc vůbec nezabírá prostor. Šňůru můžete kdykoli stočit a odstranit a podle potřeby zase natáhnout. Balkon tak lze využít pro různé účely podle vaší vlastní volby. Můžete na něm sušit prádlo, pěstovat květiny, mít malinkou domácí dílnu. Vše se dá přizpůsobit a balkonový prostor se stane nepostradatelnou součástí vašeho bytu využívanou i jako sušárna. Ještě lépe jsou na tom ti, kteří mohou využívat menší či větší zahrádku. Není nic jednoduššího než si postavit stabilní věšák, ideálně s konstrukcí z železných trubek a na něj natáhnout šňůry. Když dáte pozor, aby nezrezivěl, a budete ho pravidelně natírat, odvděčí se vám tím, že vydrží desítky let a možná vás při dobré péči dokonce přežije.

Sušák zabere půl místnosti

Naštěstí ani lidé, ke kterým osud nebyl tak příznivý, aby jim dopřál zahrádku nebo alespoň balkon, nemusí přijít zkrátka. Ideální je, vlastníte-li pračku se sušičkou, která vás zbaví problému, co s mokrým prádlem. Každý ovšem neinvestoval peníze do drahého stroje na praní, mnoho z nás prostě má starší pračky, které bohatě uspokojí jeho potřeby, ale sušením nedisponují. Pak se nabízí sušák. Jenže ten se do maličké koupelny nevejde, a proto nezbývá, než ho rozložit v kuchyni, v obýváku či v ložnici. Tohle řešení ale má několik nevýhod. Sušák zabere půl místnosti, navíc prádlo je na něm pověšené velmi blízko u sebe, takže mezi ním nemůže pořádně proudit vzduch, a proto schne pomalu a špatně a je celé takové divně zavlhlé.

Související:  Jaký mráz byl dnes v noci?

Zjistěte si kapacitu i nosnost věšáku

Proto když přemýšlíte o zařizování bytu, zamyslete se i nad tím, kam postavit, upevnit či umístit sušák prádlo tak, aby byl co nejméně na očích, nepřekážel, pokud možno zabíral co nejméně místa, případně se dal stáhnout, složit či zakrýt. Nejlepší variantou do malých bytů jsou různé skládací sušáky. Třeba takové, které po dosušení prádla složíte a ukryjete do skříně. Výborné také je, když se dá podle potřeby upravovat kapacita sušáku a vzdálenost mezi jednotlivými šňůrami. Zajímat by vás měla také nosnost sušáku, která u těch nových a kvalitnějších činí až 10 kg prádla.

prádlo

Jaké typy jsou nejlepší?

Koupit se dají například sušáky na vanu buď vodorovné či do písmene L nebo V. Další možností jak ušetřit prostor a nepřekážet jsou stropní nebo nástěnné vytahovací sušáky. Nástěnné sušáky v podobě harmoniky se dají zatáhnout a vůbec nepřekáží, a pokud je roztáhnete a jsou ve zdi dobře upevněné, usuší velké množství prádla. Velmi dobrou volbou jsou několikapatrové věžovité modely, na kterých se dá usušit až 30 metrů textilu přepočteno na plochu. Některé rozkládací modely dokonce umožňují třeba pořídit i další nástavby na drobné kusy prádla.

Nevěšte příliš mokré prádlo

Odpovědět bychom si měli i na otázku, kde sušák umístit, aby sušení prádla bylo co nejefektivnější. Nejlepší volbou je větraná a temperovaná místnost. V takové bude prádlo dobře schnout, nebude zavlhlé a zapařené. Není také dobré sušák umisťovat do rohu, kde špatně cirkuluje vzduch nebo rovnou k topnému tělesu. Dobré je také při praní volit vyšší otáčky ždímání, pokud to materiál umožňuje, aby prádlo v bytě neviselo zbytečně příliš mokré.