Ekologické Vánoce: stromeček živý nebo umělý?

Vánoční stromek je u nás tradičním symbolem těchto zimních svátků. Dlouhá léta to byl skutečný živý stromek z lesa, ale poslední desetiletí se do popředí zájmu dostávají umělé vánoční stromky. Důvody jsou převážně dva. Že netřeba na poslední chvíli shánět jedličku a že umělý vánoční stromek je ekologický. Jak je to s tou ekologií dopravdy?

Lidé často za fakta považují mýty nebo informace z hluboké minulosti, které již dnes nejsou pravdivé. A tak věří, že obchodníci chodí do lesů a tam vysekávají malé smrky, jedličky a borovice, aby je pak prodávaly na tržnicích a že tím ničí naši přírodu. A nakonec se ten stromek po Vánocích vyhodí. Něco podobného se u nás možná dělo tak před padesáti lety. I to jen v podobě ředění jehličnanů ve školkách.

Na vykácených místech se vysadili malé stromky hustěji, než rostou dospělé smrky nebo jedle. Kdyby všechny vyrostly, neměli by místo a byli by deformované. Proto se po pár letech část z nich vykácela a použila jako vánoční stromky. A zbylé vyrostly v statný les. Je třeba si uvědomit, že les není jen příroda, kde se chodíme kochat. O les je třeba pečovat a na to třeba peníze. Získávají se produkcí v lese. Nejen starým dřevem, ale i mladými stromky. Být majitelem lesa je byznys, ne jen ekologie. Kdyby se ale pěstovaly smrky pouze pro produkci dřeva, tak by méně stromků produkovalo méně kyslíku. Zahuštění sazenic tedy je nejen ekonomické, ale i ekologické a pak mnoho malých stromků nahradí méně velkých. Ekologická stránka věci není zanedbaná a ekonomická také ne.

Dnes se stromky pro použití na Vánoce pěstují na farmách. U nás i v zahraničí. Někdo se živí pěstováním obilí, jiný zas jedliček. Chtěli byste napadnout farmáře, že se chová ekologicky, když poseká pěkný lan obilí nebo louku na seno?

Související:  Více vláhy květinám

vánoční strom

Plasty se vyrábějí většinou z ropy. Umělé vánoční stromky jsou směsí plastů a kovů. Jejich dobývání a zpracování také není nejekologičtější a nejlevnější. A ani jejich doprava k nám z místa produkce není. Možná vydrží více let, ale určitě ne věčně. Po pár letech je bude třeba i tak vyměnit. Tedy vyhodit. Možná dát recyklovat.

Mnohem snadněji se recyklují živé stromky. Vždy mohou skončit ve spalovně, v rodinných domech v peci nebo krbu. Ve velkých městech v zoologických zahradách jako potrava. A během svého růstu energii ani přírodní zdroje nespotřebovávají, ale produkují.

Když se budete rozhodovat, jaký vánoční stromeček koupit, zvažte skutečné dopady na přírodu, ne jen fámy.