Panelák versus cihlový dům: Co je lepší?

Pokud patříte mezi ty šťastlivce, kteří se rozhodují, kam půjdou bydlet a volí mezi alternativou cihlového domu a paneláku, neškodí si nestranně probrat jejich výhody a nevýhody.

 

Volte jednu lokalitu

Ideální je vybíráte-li mezi dvěma či více byty v určité lokalitě, protože jakmile se každý z nich nachází někde jinde, začnou chtě nechtě hrát významnou roli vaše pocity z konkrétní čtvrti. Jedna z nich se vám zkrátka bude líbit více, protože bude mít třeba příjemnější okolí, více parků apod. Potom přestanete být skutečně objektivní a nakonec možná zvítězí méně výhodný a méně pěkný byt jenom kvůli tomu, že se nachází ve čtvrti, kde jsou třeba o něco lepší nákupní možnosti. Na startu byste měli mít dvě naprosto srovnatelné možnosti.

Vezměte si tedy situaci, že se vám nabízí možnost jít bydlet v rámci jedné městské čtvrti buď do panelového domu, nebo do cihlového domu. Jaká plus hrají ve prospěch cihel? Musíme v tomto případě rozlišovat ještě dvě kategorie cihlových domů, a sice starší činžovní domy různého stáří a cihlové novostavby ze současnosti nebo minulých let.

Co přináší cihlové činžovní domy?

Ve prospěch starší činžovní zástavby hovoří především nižší cena než u novostaveb. Většinou jde o bytovou zástavbu s velmi výhodnou polohou vzhledem k dopravnímu spojení nedaleko centra. Často jde o místnosti s vyššími stropy, tedy vzdušné (je ovšem třeba vzít úvahu jejich využitelnost v dnešní době, kromě patra na spaní nebo knihovny na celou stěnu či polic na míru zase nejde o žádnou příliš velkou výhru – musíte vzít úvahu, že budete vytápět místnosti s vysokými stropy a teplý vzduch stoupá nahoru). Na druhou stranu dobře udržované byty v této kategorii mívají kvalitní parketové podlahy a masivní dveře. Nevýhodou bývají staré rozvody vody, elektřiny. Topení bývá často lokální plynové (vafky) nebo elektrické (akumulační kamna). Okna bývají starší a mohou způsobovat únik tepla nebo dokonce zatékání. Sklepy bývají obvykle vlhké, společné domovní prostory nejsou příliš přátelské, ne vždy je také v domě výtah. Na druhou stranu rekonstruované starší činžovní domy nabízejí veškerý komfort – nová okna, samostatný plynový kotel pro byt, často dodatečně dobudovaný výtah atd., ovšem vyšší komfort se samozřejmě projevuje v ceně.

Související:  Proč se na dušičky pilo studené mléko?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Novostavba bývá bohužel drahá

Cihlové novostavby zaručují kvalitní provedení v oblasti výběru materiálů, různé typy bytů odlišně řešené, takže máte skutečně na výběr, co pro vás bude nejvhodnější. Obvykle je k dispozici vlastní garáž, často terasa. Zástavba bývá spíše na okrajích měst, což znamená horší dopravní dostupnost, ale na druhou stranu také jste blíže přírodě. Nedochází k větším únikům tepla, protože domy mívají kvalitní zateplení a nová okna, domy jsou vybaveny výtahem. Na druhou stranu to vše se promítá do výrazně vyšší ceny. Nevýhodou je někdy chybějící infrastruktura (nákupní možnosti, lékař, doprava). Někdy může být nevýhodou i nedostatek soukromí kvůli společným terasám apod. Byty jsou různé, pokud není architektonické řešení dobré a vyvážené, některé byty mohou být třeba stále na slunci, jiné zase jenom ve stínu apod. Režie těchto bytů je drahá, zejména energie a další služby.

panelák

Panelák rozhodně není špatnou volbou

A jak je to s panelovými domy? Pro jejich využití hrají zejména nižší měsíční náklady, které mohou proti cihlovým domům spadnout až o několik tisícovek měsíčně, za což nám naše peněženka velice poděkuje. Na druhou stranu pomyslných vah ale musíme postavit i některé nevýhody, například menší prostory. Většinou jsou prostory sice menší, ovšem bývají účelně navázány na sebe, nejsou zde žádné hluché prostory jako v činžovních cihlových domech, každý kout bytu je účelně zařízený. A fotbalový stadion k životu skutečně nepotřebujete. Také bývá v domě vždy výtah, u větších a rozlehlejších panelových domů i více výtahů. A s některými nevýhodami panelového bydlení se dá docela dobře vyrovnat. Na co je třeba dát při výběru panelového bytu pozor? Na starší jádra, která bývají umakartová – je nutno je vyzdít, také je často nutné investovat do kvalitnějších vchodových dveří bytu. Velkým plusem jsou nová plastová okna a zateplení, obojí znamená nižší výdaje za energie. Není dobré vybírat si byty v přízemí (lákadlo pro zloděje) ani pod střechou – v létě příliš velké teplo, případné zatékání atd. Argumentem nejsou ani tenké zdi a tím nedostatek soukromí – u cihlových novostaveb nejsou zdi o nic tlustší, plně izolují od hluku jen staré činžovní domy.



Související:  Pojďte bydlet jinam: do Rezidence, která se klikatí jako had