Panelák nebo novostavba?

Tuto otázku si kladou lidé, když uvažují o přestěhování se. Ať už se jedná o mladé lidi, odcházející od rodičů do svého bydlení nebo o rodiny, které mění svůj byt z důvodu stěhování se za prací nebo když jim stávající byt už nestačí. Jaké jsou možnosti bydlení, jaké jsou dnešní trendy a čemu dát přednost? Vybrat si byt v paneláku nebo v novostavbě?

Nejlevnějším řešením je koupit byt ve starším domě. Ovšem jen co se pořizovací ceny týče. Když vezmete do úvahy i náklady na provoz včetně potřebné údržby nebo dokonce rekonstrukce starého cihlového domu, stavěného po válce, rázem je cena bydlení někde jinde. A to nemluvíme o často dnes již nevhodném dispozičním řešení tehdy stavěných bytů z pohledu moderního člověka.

Celkem oblíbené jsou i paneláky, bytové domy z montovaných železobetonových prefabrikátů ke konci dvacátého století. Mnohé z nich mají před sebou ještě dlouhá desetiletí životnosti a prošli programem zateplení vnějších plášťů, takže i jejich energetická bilance se značně zlepšila. Vnitřní rozvody pro teplou a studenou vodu a plyn jsou také často po výměně a hodně lidí vyměnilo stará dřevěná okna za moderní a úsporná plastová okna.

Stále však je potřeba při nákupu bytu v paneláku vyřešit rekonstrukci jádra, tedy i zařízení koupelny a kuchyně. Anebo koupit byt již po rekonstrukci, ale zato dražší. Zejména pokud hledáte byty v Praze. Byt v paneláku před rekonstrukcí je zajímavou volbou pro rodiny, které zatím mají kde bydlet a kterým nevadí čas i investice na rekonstrukci podle svých představ vynaložené.

pohovka

Na pohled vyšší nákupní cena bytů v novostavbě se rychle vrátí v nízkých provozních nákladech na bydlení. Vhodná dispozice spolu s nízkými náklady na vytápění jen doplňují nespornou výhodu bytů v novostavbě: Vše je úplně nové a nepotřebuje žádné opravy po dlouhá léta. Prodej bytů v Praze jen potvrzuje tento trend. Chcete-li bydlet bez starostí, vyberte si svůj byt v novostavbě.Označení:  

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..