Jak správně pečovat o pračku: Vyhlašte boj nečistotám a vodnímu kameni

Otevřete víko pračky a oko vám okamžitě padne na zanesený zásobník na prací prostředky. Vyndáte-li filtr, první, co spatříte, je odpudivý nános nečistot. Máte před sebou klasický příklad, jak nemá vypadat péče o pračku. Pokud pračka není vaše, možná nad tím pokrčíte rameny. Jste-li ale jejími majiteli, je nejvyšší čas s tím něco udělat.

Pokud se totiž budete o svoji pračku pravidelně starat, vrátí se vám vynaložená péče v podobě mnohem delší životnosti spotřebiče. Pravidelná údržba navíc nevyžaduje příliš mnoho práce. Stačí si jednou za 2 – 3 měsíce najít půl hodinu času na větší údržbu a jinak při každém praní dodržovat určité zásady.

Umývejte zásobník na prášek

Pravidelně umývejte nálevku na prací prostředky umístěnou v pračce. Ať už používáte prášky či tekuté prací prostředky, oba se usazují na stěnách nádobky, protože při praní nedojde k úplně dokonalému vymytí. Na zbytcích prášků či tekutin se pak mohou dokonce i tvořit plísně a nálevka může zapáchat, což svědčí o opravdu extrémním zanedbání péče. Vezměte proto hadřík nebo houbičku a teplou vodou s kapkou dezinfekčního mycího prostředku a nádobku a její okolí pečlivě omyjte.

Vyčistěte pravidelně filtr

Důležitým krokem je pravidelná očista filtru. Většina typu praček má filtr umístěný na přední části pračky pod bubnem a vyjmout ho není problém. Je-li zanesený, hrozí nebezpečí, že ucpe odtokovou hadici. Proto odstraňte usazeniny na něm a opláchněte ho teplou vodou s přídavkem čisticích prostředků.

Pračka

3 zásady správného praní

Před praním nezapomínejte vybrat z kapes všechny drobnosti, které by mohly poškodit pračku. Zapadlý kovový předmět dokáže nadělat hotovou paseku.
Kupujte si jenom kvalitní prací prostředky. Levné prášky mohou produkovat velké množství nerozpustných usazenin. Ty mohou v pračce plesnivět a tím také snižovat životnost jednotlivých dílů.
Jakmile doperete, nechte pračku pootevřenou, aby vyvětrala. Tím hodně snížíte zápach z vlhkosti a případnou tvorbu plísní v pračce.

Související:  Jak si vybavit koupelnu?

Bojujte proti vodnímu kameni

Sledujte míru usazování vodního kamene a snažte se mu zabránit. Výhodou jsou v tomto směru pračky vybavené keramickým topným tělesem, protože na něm se usazeniny z vodního kamene neobjevují. Víte-li ovšem, že z vašeho vodovodního kohoutku teče tvrdá voda, nezbude vám, než začít proti vodnímu kameni bojovat. Povíme si, jakým způsobem.

Pryč s vápenatými usazeninami

Přidávejte do praní pravidelně prostředky určené ke změkčování vody. Některé prací prostředky už změkčovače vody rovnou obsahují. Proto se při nákupu v drogerii přesvědčte, jak je na tom se složením váš oblíbený prací prostředek. Neobsahuje-li změkčovací přísady, dokupte je zvlášť. Jinou možností je také umístit speciální zařízení přímo na přívodní hadici k pračce. Pořiďte si také odvápňovací roztok a jednou za dva měsíce s jeho pomocí usazeniny odstraňujte.