Klasická kosmetika nebo přírodní: Jak se rozhodnout?

V posledních letech se prakticky všude skloňují slova zdravá strava, zdravý životní styl a tohle všechno se samozřejmě přenáší i do oblasti kosmetiky. Nepochybně si všímáte, jak je stále větší tlak na to, používat bio kosmetiku z přírodních zdrojů, která navíc nebyla testovaná na zvířatech. Co vlastně na sebe v klasické kosmetice, která je produktem chemického průmyslu, na sebe mažeme?

Válka mezi klasikou a alternativou

Dá se říci, že mezi klasickou a bio kosmetikou probíhá jakási válka. Kdo bude vítězem? Měli byste se jí stát vy, protože především vy kosmetiku používáte, a chcete, aby byla co nejkvalitnější a nejšetrnější k pokožce a neobsahovala žádné zdraví škodlivé látky. Kde je tedy pravda, co je lepší, klasická kosmetika nebo ta bio a jaký vliv má obojí na naše zdraví. Zastánci bio kosmetiky často nemohou přijít výrobcům klasických kosmetických přípravků na jméno. Ohánějí se tím, že jejich produkty jsou z přírodních surovin.

Je tedy klasická kosmetika ta špatná?

Pravdu najdete někde uprostřed. I když běžně dostupná kosmetika obsahuje celou řadu chemických přípravků například z ropy, ne každá klasická kosmetika je zdraví škodlivá a špatná. Velká část kosmetických firem už ze svých produktů odstranila látky, které jsou prokazatelně škodlivé a karcinogenní. A na druhou stranu ne každá kosmetika, která se tváří jako by byla bio, skutečně pochází z čistě přírodních surovin a splňuje všechno, co tak halasně tvrdí na obalu.

Ropou byste se dobrovolně nenatřeli

Ruku a srdce: Natřeli byste se dobrovolně ropou? Takový bláznivý nápad, řeknete si asi hned na úvod. Ovšem přesně tohle den co den děláte, když se ráno zkrášlujete a myjete. Používáte přitom nejrůznější šampony, sprchové gely, krémy, čisticí vody – a velkou část jejich složení tvoří právě deriváty ropy. Jedná se například o minerální oleje, vazelínu nebo třeba parafín či propylene glykol. Které z látek obsažených v kosmetických přípravcích považujeme za nejnebezpečnější? Upozorňuje se například na parabeny. Jde o konzervanty, které zabraňují množení mikrobů. Právě díky těmto látkám mají kosmetické přípravky tak dlouhou trvanlivost.

Související:  Koupelnové trendy jsou taktéž velmi důležité. Nepodceňujte tuto místnost!

Pozor na karcinogeny

Parabeny jsou karcinogenní, vyvolávají alergické reakce. Dále je to formaldehyd vyskytující se například v lacích na nehty. Negativní vliv mají také silikony, které vyhlazují pleť a vlasy. Ovšem kvůli tomu například vlasy špatně vstřebávají živiny, vlasová pokožka se více mastí a tvoří se lupy. Na pleti zase silikony brání odpařování potu a škodlivé látky se tak nedostávají pryč. V případě přírodní kosmetiky ale také nemáte jistotu, že jde o skutečně přírodní produkt. Jakou kosmetiku si tedy vybrat? Nejlepší je číst etikety a brát ohled na to, co nejlépe vyhovuje vaší pokožce.