Jak si ochladit životní prostor v bytě?

Letošní léto nám skutečně dává zabrat. Teploměr se vytrvale snaží atakovat čtyřicítku a mnozí už boj s horkem vzdali. Marně se snaží nalézt způsob, jak ochladit alespoň sebe, když už se to nedaří v případě jeho životního prostoru. Na mysli na nám stále tane otázka: Jak se neuvařit ve svém vlastním bytě?

Silné zdi fungují jako izolace

Pomoc je v tomto případě omezená. Vše totiž do velké míry závisí na tom, jak je dům, ve kterém bydlíte tepelně izolovaný. Nejlépe jsou na tom lidé bydlící ve starých činžovních domech s mohutnými silnými zdmi. Tyto zdi samotné fungují jako výborná izolace. Díky síle zdi a dobře provedené fasádě, se slunečnímu záření naštěstí nedaří prostor rozpálit. Teplo velmi silnou zdí proniká mnohem hůře, než by proniklo zdí slabou. Díky tomu musí trvat opravdu dlouho, než se zdi rozpálí na takovou teplotu, jako moderní zástavba s mnohem tenčími zdmi nebo také panelové domy. Ani vnitřní vzduch se tím pádem tolik neotepluje a v místnostech starých činžovních a rodinných domů je stále lépe i bez nutnosti využít větráky a klimatizační jednotky. Silné zdi navíc chrání dům i v zimě, kdy naopak nedochází k tak rychlému vychladnutí prostoru, díky tomu, že zdi část tepla zadrží i poté, kdy už se uvnitř přestalo topit.

panelaky

Tloušťka zástavby srovnatelná s panely

Panelové domy jsou na tom v tomhle ohledu o poznání hůře. Samotné panely jsou mnohem tenčí, než kdysi byla běžná domovní zástavba (tloušťka současné domovní moderní zástavby je s panely srovnatelná, navíc jsou v současnosti docela in například i prosklené stěny, které jsou v létě při vyšších teplotách opravdu velkým zlem – člověk si v nich bez klimatizace připadá a cítí se jako ve skleníku). Ovšem samozřejmě není všem dnům konec. I byt v panelovém domě se dá trochu přizpůsobit, aby snáze odolával v létě teplu. Jak?

Související:  Ready made společnost v Praze usnadní start podnikání

Izolace domu pomáhá

Pomůže zateplení domu. Kromě toho, že v zimě pomáhá uspořit energii, aby teplo zbytečně neunikalo ven, v létě funguje jako izolace také, tentokrát zabraňuje tomu, aby se zeď tolik rozpálila. Izolační vrstva je velice užitečná, proto se investovat do zateplení vyplatí i z tohoto pohledu. Získáte všestranně vyšší izolační odolnost domu, jehož zdi se už nebudou tak snadno přehřívat.

zaluzie

Pořiďte si speciální skla

Pokud vyměňujete okna, nemusíte sahat po čirých obyčejných sklech bez úprav. Jestliže pociťujete letní teplo ve svém bytě jako opravdu velký problém, třeba proto, že máte okna situovaná na jih a jihozápad, je vhodné se tímto problémem zabývat právě při výměně oken. Jestliže si vyberete běžná okna, tak prohloupíte, protože ta efekt slunečního záření naopak znásobí. Vyplatí se ovšem vybrat si okna opatřená vrstvou, jež procházející teplo snižuje. Může ho tak ztlumit až o pětinu, a to se při současném teplém létě a prognóze podobně horkých dnů i v budoucnosti vyplatí. Samozřejmě, že jsou tato skla dražší než obyčejná, ale nijak neblokuji průnik světla a množství tepla opravdu snižují. Proto myslete na to, že investice do skel je investicí do budoucnosti. Dalším o něco jednodušším řešením jsou solární fólie, které se dají na okna nalepit. Ovšem nemají zdaleka takovou účinnost jako speciální skla.

Venkovní ochrana je účinnější

Jinou možností je krytí zvenku. Výborné jsou venkovní rolety umístěné přímo v okenních překladech, ale také markýzy, které se hodí ovšem spíše třeba na balkon. Vyplatí se vybavit okna tímto příslušenstvím hned při stavbě domu, zejména okna umístěná na jižní a jihozápadní stranu. Díky roletám umístěným hned zvenku nedochází k dopadu slunečních paprsků na sklo, a to se díky tomu nezahřívá. Z těchto důvodů má venkovní stínění mnohem větší efekt než vnitřní. Žaluzie na vnitřní straně oken nebo mezi okny jsou sice hezká věc, ale nezabrání přeměně paprsků na teplo. Už vůbec nevhodné jsou proto rolety tmavé, které teplo díky své barvě ještě pohlcují.

Související:  Montáž klimatizace Praha

Větráky příliš účinné nejsou

Nejúčinnějším způsobem ochlazování je samozřejmě klimatizace. Větráky nejsou tak účinné, v podstatě vzduch jenom rozhání, ale neochlazují ho. V opravdu horkých dnech ale může pomoci i toto. Také zlepší vzduch jeho zvlhčování, stačí například pověsit do prostoru mokré prádlo. Pokud jde o větrání, úspěšné může být jedině v případě, že je venkovní teplota nižší, než teplota uvnitř.