Cykloturistika – panelákový sport

Bydlení v paneláku má jednu velkou výhodu. Nemusíte se o svůj dům starat, to je úkol správce. Na druhé straně vám po práci pasivní odpočinek u televizoru nemusí stačit. Pokud toužíte po aktivním pohybu venku, ale procházet se po blízkých parcích vám nestačí, máme pro vás tip: Zkuste s rodinou cykloturistiku! Zažijete společné chvíle a přitom můžete poznat krásné kouty i dál od vašeho sídliště a také uděláte i něco pro své zdraví.

Mezi lidmi panuje názor, že cykloturistika je drahý koníček. Podporují ho bohužel i některé cyklistické časopisy, kde v inzerci vidíte pouze drahé kola za desetitisíce korun. Přitom to vůbec není pravda! Na výlety na kole po okolí svého bydliště vůbec nepotřebujete drahé kolo a už vůbec ne drahé oblečení a výbavu.

Pokud ještě nevíte, jestli vás cykloturistika bude bavit, nemusíte kupovat žádné speciální oblečení či obuv. Na kolo můžete vyrazit podle počasí buď v kraťasech a tričku, nebo v šusťákových teplácích a bundě, na nohou botasky. Samozřejmě, že ve funkčním tričku nebo bundě je cyklistika pohodlnější, ale na jeho nákup máte čas, kdy si budete jisti, že vás výlety na kole baví a využít můžete například pravidelné akce v Lidlu, který prodává velmi dobré cyklistické oblečení za více než dobré ceny.

Pokud se budete na svých výletech pohybovat na asfaltových silnicích mimo města či obce, nemusíte mít na hlavě cyklistickou přilbu, děti ji musí mít i ve městě či vesnici. Názor, že cyklista musí mít na sobě výstražnou vestu je nesmysl, ale mít na sobě oblečení výrazné barvy může zvýšit vaši bezpečnost na silnicích. Nezapomeňte, že obyčejné tričko můžete snadno propotit při snaze být na kopci první. Tak to chce buď mít zabalené jedno suché tričko s sebou na převlečení nebo tolik nespěchat 😉

Související:  Nenuďte se doma, jděte na výlet – třeba do pražského Klementina

bikerka

Speciální cyklistické tretry s upínáním na speciální pedály nevyužijete, pokud nechcete držet tempo se Saganem 😉 No jezdit na kole v pantoflích nebo sandálech je také nesmysl. Dobře padnoucí sportovní obuv je nejlepší.

Jaké kolo je nejlepší

Když už jsme si vyjasnili věci kolem oblečení, je možná čas si vybrat správné kolo. Jak jsme zmínili v úvodu, drahé speciál na výlety s rodinou po okolí nepotřebujete. Stejný extrém je ale kupovat nejlevnější kolo v hypermarketu. Nejen, že mají málo převodů či brzdové páky z plastu, ale i ostatní komponenty mohou mít životnost tak rok možná dva. Tuto volbu můžeme doporučit opravdu jen tehdy, pokud plánujete takové kolo jen na test své záliby a pak jej vyhodíte nebo si koupíte stroje skutečně na sport. Jejich kvalitní ložiska nekladou zbytečný odpor vaší snaze a poctivé brzdy vás zastaví vždy, když to budete potřebovat. Sedlo vás nebude tlačit a přehazovačky vám nezničí palce na rukou.

cyklistky

Pro výlety do okolí jsou nejvhodnější horská kola. Nejen, že jsou robustní konstrukce, ale větší pneumatiky jsou rozhodně pohodlnější, než tvrdé gumy trekingových nebo krosových kol. Velikost kol 26 nebo 29 palců závisí více na vkusu, než od potřeby. Dražší kola s odpruženou přední vidlicí jsou pohodlnější i pro jízdu na našich rozbitých venkovských silnicích, ale občasné výlety zvládnete i na strojích s pevnou vidlicí. Silniční kolo na úzkých galuskách není vhodné pro jízdu do přírody. Kotoučové brzdy jsou parádou, ale mnohem praktičtější jsou špalíkové brzdy, které brzdí třením o ráfek kola.

Nejlevnější kola disponují 18 (3 × 6) převody, k dostání jsou i stroje s možností 3 × 9 rychlostí. Spíše se zaměřte na způsob řazení na řídítkách. Někomu vyhovuje dvoupákové řazení, někomu otočné (GripShift, RevoShift).

Související:  Tma přichází o hodinu dříve

Velikost (rámu) kola závisí na vaší výšce. Obecně se pro pány doporučují velikosti 19-21 palců, pro dámy kolem 16 palců. Dámské stroje mají jinak tvarované sedlo (muže tlačí) a jinak posazená řídítka vůči sedlu. Proto se často ženy stěžují na bolesti zad a rukou, když jezdí na „obyčejných“, rozuměj mužských kolech. Únavu může zapříčinit i nesprávné nastavení sedla a řídítek.

Když už máte kolo vybráno a jste správně oblečeni, důležité je mít správně nafouknuté pneumatiky. Příliš měkké, ručně nafoukané a ručně zkoušené na tvrdost vám budou svým valivým odporem cestu jen znepříjemňovat. Hodně kol má duše vybavené autoventilem, na galuskové ventily existují adaptéry, s nimi můžete pneumatiky hustit na benzinových pumpách. Doporučený tlak je napsán na bocích plášťů.

Nejlépe se jezdí na výlety v páru. Při jízdě, kde si vychutnáváte přírodu kolem, si můžete i popovídat, pokud pravda nejedete po asfaltové silnici plné aut. Pokud máte malé děti, kupte pro ně speciální sedačku nad zadní kolo, předškolní děti a děti prvního stupně mohou mít vlastní kolo, ale nasazené předním kolem na speciální závěs na vašem zadním kole. Dítě může šlapat nebo nemusí, ale směr jízdy vždy určujete vy. Je to bezpečné a pohodlné pro všechny.

Ve skupině by měl jet jako první ten člen, který zná trasu, ale ne nejsilnější cyklista. Ten naopak jezdí jako poslední. Mezi nimi slabší členové skupiny, nebo děti. Máte je tak pod kontrolou, když jezdí před vámi a nemusíte se neustále ohlížet. Bezpečnosti výrazně pomáhají zpětná zrcátka na kolech. Naopak nebezpečné je za jízdy poslouchat hudbu přes sluchátka. Nemusíte slyšet přijíždějící automobil.

Pokud nejsou ve vašem okolí vybudované cyklostezky, můžete jezdit na kole například po silnicích třetí třídy, které vás zavedou do ztracených vesniček v okrese. Nebo využijte celkem hustou síť různých polních a lesních cest. U nás se traduje, že cyklisté do lesa nesmí, ale to se netýká jízdy po lesních cestách. Lesní cesta je určena pro nákladní auta a tudy tedy můžete, pokud to není dopravní značkou zakázáno. Zajímavé je, že na Slovensku máte na lesních cestách často značku „zákaz vjezdu všech vozidel“ zatímco v Čechách „zákaz vjezdu všech motorových vozidel“ a za ní značku cyklostezky…

Související:  Historická města Telč a Dačice

 vprirode

Cykloturistika je ideální panelákový sport. Pravda, pokud máte kde kolo uskladnit. Různé staré laťkové sklepy nejsou vhodné, lepší jsou zděné sklepy s pevnými dveřmi nebo dobře zabezpečená garáž. Bohužel, kola se u nás často kradou. Proto je nenechávejte bez dozoru ani před obchody či někde na ulici.

Nadcházející období můžete využít k načerpání nových zážitků i dobré tělesné kondice a utužení vztahů v rodině. Tak nashledanou na některém cyklovýletu po naší vlasti!