Vidět a přitom nebýt vidět: Jak zakrýt kuchyňská okna?

Kuchyň je centrem vašeho bytu. Trávíte v ní obrovské množství času. Připravujete zde jídlo, někdo při tom po očku sleduje televizor nebo poslouchá hudbu. Tato místnost se stává duší vašeho bytu. Proto z ní také potřebujete vidět ven, ať už na ulici nebo do dvora. Vidět a zároveň nebýt viděn. Tedy mít volné okno pro dobrý výhled a přitom zároveň uhnout zvědavým pohledům. Jak tento kompromis vyřešit? Pomůže vám dobrý výběr kuchyňských záclon.

Dlouhé záclony jsou nepraktické

Mít v kuchyni okno bez záclon určitě není to pravé. Sice vidíte ven a máte tak dokonalý přehled o tom, co se děje, ale zároveň se budete cítit jako nahatí. Kdokoli pohlédne z ulice či dvora dovnitř, bude vám vidět… no – až do kuchyně. Vy se nebudete cítit dobře, protože tím ztrácíte část svého soukromí. Někdo vám vidí až pod pokličku vašeho hrnce. Zabránit tomu mohou vhodně vybrané záclony či okenní dekorace. Dlouhé klasické záclony se kuchyňská okna příliš nehodí. Zabraňují totiž tomu, po čem toužíte – dobrému výhledu ven. Zároveň svojí délkou většinou překáží, všude se pletou. Výpary z vaření také způsobují, že se brzy ušpiní a je nutné je každou chvíli prát. Proto jsou mnohem praktičtější a výhodnější záclony kratší.

Dobře poslouží překřížená varianta

Pěkná dekorace na okno může nejenom zajistit stín a soukromí, ale zároveň okno oživit a zkrášlit celý interiér kuchyně. Dokonale splní váš požadavek vidět a přitom nebýt viděn. Jaké máme možnosti, když chceme zakrýt kuchyňské okno a ještě přitom nadělat parádu? Dobrou volbou jsou překřížené záclony. Zajistí dostatečné soukromí, ochrání před přímým slunečním žárem a přitom nepřijdete o výhled ven. Jsou umístěné na dvou tyčích. Pravá záclonka na jedné tyči, levá na druhé. Nahoře na tyčích se přetáhnou přes sebe, v dolní části se sepnou pásem, takže uprostřed získáte volné okno a můžete pozorovat co se děje. Jejich délka je střižená přesně na délku okna, takže nikde nepřekážejí. Není ohroženo ani hygienické prostředí. Správná délka zajistí, že se nemohou nikam namotat nebo do něčeho namočit. Navíc jsou překřížené rolety hezké a působí romanticky.

zaclony

Římské rolety jako úsporná a elegantní volba

Do moderních kuchyní se ještě více hodí římské rolety. Dají se podle potřeby vytáhnout, takže můžete ovlivnit, do jaké míry vám budou stínit a do jaké míry budete vidět ven. Velkou výhodou je, že římské rolety nevlají v průvanu, jako to mají ve zvyku rolety a závěsy klasické. Lehce je vytáhnete vzhůru, když chcete dobře vidět z celého okna. Jejich clonu můžete regulovat. Rolety vám nikde nepřekáží. Nepotřebují pro svoji instalaci prakticky žádné místo. Římské rolety je možné vyrobit i tak, aby zakrývaly jenom okno, není nutný žádný další prostor pro jejich roztažení do šířky. To je vynikající, protože v kuchyních se obvykle řeší prostorové problémy. Kuchyňskou linku mnohdy najdeme hned u okna a na nějaké složité zavěšovací zařízení na záclony nebo závěsy tu není žádný prostor. Pro takové kuchyně jsou římské rolety tou pravou volbou. Můžete je také oživit barevným vzorkem. Existují římské rolety jak záclonového, tak závěsového typu. Můžete si nechat vyrobit římské rolety na míru z různých dekoračních látek tak, aby ladily s vaším interiérem.

Na tříčtvrteční délku zapomeňte

Kuchyňská okna by rozhodně neměla být nahá. I když nechceme při vaření přijít o výhled, dá se snadno vymyslet kompromisní a elegantní řešení. Překřížené záclony s bočním úvazem se hodí především do rustikálněji laděné kuchyně. Jsou krásným doplňkem ke kuchyňské lince v dřevěném provedení ať už světlém nebo tmavém. Pokud si ale vybudujete moderněji laděnou kuchyň, elegantnější řešení nabízí římské rolety. Čeho byste se měli vyvarovat, jsou krátké tříčtvrťové záclony, které někteří volí v kuchyni, aby nepřišli o výhled. Nejde ale ani o příliš praktické, ani příliš estetické řešení.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , , ,

Jeden komentář ke Vidět a přitom nebýt vidět: Jak zakrýt kuchyňská okna?

  • Lucie Konečná  napsal:

    Dobrý den, vaše myšlenka vidět, ale nebýt viděn mi připomenula rolety, které jsem nedávno studovala (http://garol.cz/rolety-na-zed-strop-den-noc-a48) můj požadavek zněl přesně takto 🙂
    Nemáte s tímto typem zkušenost? Zajímalo by mne zda opravdu splní co slibují 🙂
    Dcera je silná alergička, proto se chystáme záclony a závěsy nahradit a snažíme se vymyslet nejvhodnější řešení.

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..