Trend epoxidu a dřeva

Stále více začíná být také u nás v trendu epoxidová výroba společně se dřevem. O co se jedná, co z epoxidu a dřeva lze vyrobit a co taková výroba obnáší se dozvíte v dnešním článku.

Epoxid v kombinaci se dřevem

Epoxid, neboli také epoxidová pryskyřice je polymerní materiál syntetického původu. Je určena nejen pro práci se dřevem, ale také na výrobu šperků, lamp či jiných výrobků. Epoxidová pryskyřice může být čirá, je chemicky odolná s vysokou tvrdostí a tepelnou odolností.

V dnešním článku se budeme zabývat epoxidovou pryskyřicí určenou pro práci se dřevem. Tato pryskyřice může být čirá a křišťálová nebo ji lze probarvit různými barvami a metalickými prášky. Vylévá se až do 10 cm, proto je vhodná také na masivní stoly a stolové desky.

Výrobky ze dřeva a epoxidu

A co vše lze vyrábět v kombinaci dřeva a epoxidu?

Nejčastěji se na našem trhu setkáme se stolovými deskami, které jsou často doplněny kovovými nohami. Dále lze vyrábět také menší odkládací stolky, podnosy, prkýnka, lampy, obrazy nebo i čílka kuchyní nebo skříní.
S epoxidem lze doplnit jakýkoli nábytek. Pokud nevíte, jak si takovou kombinaci dřeva a epoxidu představit, stačí do vyhledavače napsat „epoxywood table“ nebo česky epoxidový stůl a vyběhne vám spousta fotek a výrobků.

Díky epoxidu můžete zalévat také nepravidelné fošny a vznikne tak výrobek, který bude ojedinělý. Běžně se nábytek vyrábí ze spárovky, lamina nebo dýhy, kdy lze vyrobit více kusů stejných. U výroby z epoxidu tomu tak není. Proto jsou výrobky dražší než běžné. Za to však získáte ojedinělý kus.

Výroba

A teď něco málo k samotné výrobě.

Výroba je složitá, nejen pro delší dobu kvůli tvrzení epoxidu, ale také pro samotný postup.
Nejprve je důležité si rozmyslet, do čeho se pustíte nebo co si přejete nechat z epoxidu vyrobit. Nejčastěji to budou právě stolové desky.

Související:  Stěhování těžkých břemen

Na stolovou desku je třeba vybrat zajímavé fošny atypického tvaru, které budou skvěle hrát s epoxidem. Tyto fošny je potřeba opracovat, napenetrovat a nechat penetraci zaschnout. Díky penetraci se uzavře materiál, zamezí se bublinkám a úniku vzduchu a také epoxid lépe přilne k napenetrované hraně. Po zaschnutí penetrace se může rozmíchat ve správném poměru epoxidová pryskyřice, kterou lze probarvit různými odstíny nebo metalickými prášky.

Je důležité mít fošny ve formě, která bude dobře zajištěna proti vytečení epoxidu. Skvěle poslouží silikon nebo tavná pistole. Také je dobré mít formu z polypropylenu, kdy se poté snáze výlitek (stolová deska) vyjme z formy.
Po zalití fošen epoxidem trvá pár dní než epoxid zatvrdne. Po 3 – 5 dnech lze stolovou desku vyndat z formy, ofrézovat hrany, obrousit a využít povrchovou úpravu, ať už ve formě laku nebo vosku.