Tradice vyráběná v Čechách: Kouzlete v panelákovém bytě se starými deskami

Patříte mezi nadšence, kteří chovají doma jako poklad stará vinylová elpíčka? Pak vězte, že výroba vašich pečlivě opatrovaných skvostů měla v Československu obrovskou tradici. Dnes ve svém oboru dokonce drží světové prvenství. Pokud máte vinylových elpíček celou sbírku, pochlubte se s ní. Udělejte si třeba na jedné stěně ve svém panelákovém pokoji místo a dejte si tam několik elpíček s opravdu originálními obaly pod sklo. Uvidíte, že budete mít opravdu nádhernou dekoraci, kterou vám budou všichni závidět. Povíme si něco o historii gramodesek a zajímavé tipy na vinylové dekorace naleznete i v závěru článku.

Nápad měl už Edison

Už americký vynálezce Thomas Alva Edison (1847–1931) si umínil, že zaznamená lidský hlas a zvuk do trvalé podoby. Inspirací pro jeho myšlenku se stal výzkum, podle kterého se zvuk projevuje jako kmitání vzduchu. Edison svůj slib skutečně úspěšně splnil a v srpnu roku 1877 sestrojil první fonograf, zařízení, jež zvukové kmitání mechanickou rycí jehlou zaznamenávalo do voskového válečku. Kvalita reprodukce na přístroji poháněném klikou ovšem nebyla nic moc a záznam se přehráváním rychle zničil. Nepomohlo ani nahrazení vosku trvanlivějším šelakem.

Váleček nahradila placka

Naštěstí amerického vynálezce gramofonu Emila Berlinera (1851–1929) v roce 1896 napadlo místo válečku použít kruhovou desku a od této chvíle se začala datovat historie gramodesky. Berlinerovy první placky měly průměr pouhých 6 centimetrů. Později přišel s většími, v rozptylu průměrů od 12 až do 50 centimetrů. V roce 1925 se konečně na trhu objevuje oboustranně nahraná deska a jako standardní se od této chvíle začíná používat formát 25 centimetrů a rychlost 78 otáček. Na jednu stranu 25 centimetrové desky se vešly  3 minuty hudby, na větší 30 centimetrovou desku potom 5 minut hudby. Vývoj jde ale nezadržitelně dál a v 60. letech se konečně  objevují vinylová LP s otáčkami 33 a 1/3 za minutu.

Související:  Dětské kuchyňky a kosmetické stolečky: Osvědčené stálice i žhavý vánoční hit

disco

Šťastné zpoždění

Jejich výrobcem se přitom staly Gramofonové závody založené už v roce 1948 v Loděnicích u středočeského Berouna.  Přesně ten rok se odehrál velký třesk v hudebním průmyslu: 21. června 1948 představila americká firma Columbia první LP. První gramofonová deska z loděnických lisů ale vypadla až v roce 1951, takže v loňském roce oslavila šedesátileté výročí! Ačkoli po roce 1989 s nástupem CD disků (v Loděnicích je vyrábějí už od roku 1988) se uvažovalo i o zrušení výroby, nakonec k němu naštěstí, kvůli zpoždění, nedošlo. V roce 1999 se přejmenovaly Gramofonové závody na GZ Digital Media a.s., ovšem analogové desky i nadále zůstaly výnosným obchodním artiklem. Protože jiné firmy už dávno výrobu placek opustily, společnost využila své konkurenční výhody a rázem se z ní stala světová jednička. A to přesto, že z někdejšího počtu lisů na desky zbyl jenom zlomek.

vinyl-LP

Zhotovte si zajímavé dekorace

Zájem o stará elpíčka roste opravdu gigantickým tempem. V letošním roce by GZ Digital Media měla vyrobit dvacet milionů gramodesek. Už nyní jich chrlí 50 000 denně. Také čile investuje do vývinu nových lisů na gramodesky a v této sféře už se skutečně stala největší továrnou na gramodesky na světě. Z celkem 23 lisů na vinyly jsou čtyři právě v Loděnici. Takže neváhejte a rozhodně si nějaké vinyly pořiďte. Nechte si je ve svém panelákovém bytě umístit buď za sklo, nebo si je prostě úplně jednoduše upevněte hřebíčkem po celé stěně. Nebo si zkuste i jiné dekorace. Ozdobte si konferenční stolek nalepenými vinyly. Přilepte je kvalitním lepidlem vedle sebe nebo přes sebe. Také můžete vinyly používat jako originální prostírání či podnos. Můžete si ze staré desky vyrobit také originální hodiny. Jednoduše vezměte motorek ze starých hodin a připevněte ho k vinylu. Můžete mít i originální misku z vinylu, když ho necháte nahřát v troubě a pak ho vytvarujete. Stejně dobře můžete vinyl nalepit i na kulatou stoličku jako sedák. Fantazii se meze nekladou.



Související:  Toužíte po dovolené v karavanu? Nejdřív si to vyzkoušejte!