Termostat není kohoutek

Když skončí léto a přijde podzim, pomalu se připravujeme na sezónu vytápění. Zima je pro obyvatele paneláku vždy dražším obdobím, přestože jsou zálohové platby rozpočítány na celý rok. Ne každý z majitelů nebo nájemníků však umí správně ovládat hlavice na radiátoru a tak se mnozí zcela zbytečně a draze připravují o svůj tepelný komfort i o své peníze.

Pamětníci jistě vědí, jak to fungovalo kdysi dávno. Ventily na radiátorech byly v bytech beznadějně zapečené, občas i zatřené barvou a o teple v bytě rozhodoval topič v kotelně. Pokud byla zima, přitopilo se elektrickým ohřívačem, pokud bylo teplo, otevřely se okna i v třeskuté zimě venku.

Takovému plýtvání už dávno odzvonilo výměnou starých a neefektivních radiátorů za úspornější a s nimi se do bytů dostaly i nové a hlavně funkční ventily. Každý obyvatel si mohl regulovat teplotu v každé místnosti jednoduchým otevřením či zavřením ventilu. Nebo jen jeho mírným pootevřením, aby nebyla ani zima ani příliš horko. A tyto zvyky mnohým přetrvaly až do dnešních dob.

Což je velká chyba! Dnes už radiátory ve většině případů nejsou vybaveny jednoduchými ventily, které umí zavřít nebo otevřít přívod horké vody, ale termostatickými ventily. Jednoduchý mechanismu v jejich nitru dokáže samočinně udržovat zvolenou teplotu tím, že měří teplotu vzduchu v místnosti a sám pootevře nebo zcela uzavře přívod topného média do radiátoru.

Když se vzduch ochladí, ventil se otevře a radiátor přitopí. Když stoupne teplota vzduchu, ventil se uzavře a počká, dokud teplota opět malinko neklesne. Klidně i několikrát za hodinu. My tak nemusíme sledovat teploměr a běhat kolem radiátoru ani se nemusíme bát, že když odpoledne přijdeme domů, bude byt studený.

Na hlavici nejsou vyznačeny přímo stupně Celsia, ale orientační stupnice s čísly od 1 do 5, mezi kterými můžeme plynule nastavovat teplotu, jaká nám vyhovuje. Čísla reprezentují podle výrobce a typu termostatické hlavice hodnoty cca 17 až 25 ° C.

Související:  Senioři, pozor na dluhy kvůli vašim potomkům

Proto pokud je váš byt vybaven termostatickými hlavicemi na radiátorech, nemá význam je během dne otevírat a úplně uzavírat. Pokud z nějakého důvodu chcete snížit dočasně teplotu v místnosti, stačí pootočit hlavicí o jedno či dvě čísla a ventil se uzavře. Když budete chtít teplotu opět zvýšit, trochu pootočíte hlavicí opačným směrem. A když chcete udržovat stálou teplotu, stačí jen během pár dní najít tu správnou polohu hlavice na radiátoru. Ušetříte sobě čas i peníze a sousedům nervy ze zbytečně neustále vrzajících termostatů.