Chci půjčku: S jakými nebezpečími se senior může setkat?

Spousta lidí v dnešní době využívá půjčky a úvěry. Podobné služby jsou velmi dobře dostupné nejenom u bankovních ústavů, ale i u řady nebankovních společností. Také senioři se občas dostávají do situace, kdy by si potřebovali půjčit. Může se stát, že se jim třeba rozbije nějaký domácí spotřebič a nemají na nový, nebo že přijde nečekaně vysoká faktura za elektřinu či plyn. Jaká jsou pravidla půjček pro seniory a půjčí vůbec někdo seniorům?

Vyšší částky vyžadují spolužadatele a ručitele

Situace není tak tragická, jak by se možná mohlo na první pohled zdát. Záleží samozřejmě na typu a výši úvěru, jaký senior požaduje. Je pochopitelné, že osmdesátníkovi, i když dobře vypadajícímu a vesměs i zdravému neschválí banka hypoteční úvěr na několik stovek tisíc nebo dokonce milion. Dlouhodobé půjčky na vysoké částky jsou pro seniory uzavřenou kapitolou, protože pro banku představují příliš velké riziko. Možné by byly v případě, že bude mít důchodce dalšího spolužadatele nebo ručitele, například mladšího příbuzného – syna, dceru atd. s dostatečným příjmem. Případně také bude-li ručit za své závazky nemovitostí. Jiná situace ale může být v případě, že se jedná o menší, třeba dvacetitisícovou půjčku. Předpokladem schválení takové půjčky je ale skutečnost, že si senior nechává do banky posílat pravidelně svůj důchod a také je schopen doložit svůj důchodový příjem jeho výměrem. Mluvíme stále o bankovních půjčkách.

Peníze předem chtějí jenom podvodníci

Druhou možností, jak si senior může půjčit peníze, jsou různé nebankovní společnosti. Tady je ale třeba být velice opatrný. V posledních letech se objevila celá řada těchto firem, které mají masivní reklamu. Ne všechny ovšem jsou seriózní. Často se může stát, že senior někomu pošle peníze za sjednání půjčky. Přijde o ně a domluvenou půjčku vůbec nedostane. Musíme proto seniory upozornit na to, že pokud někdo chce před sjednáním půjčky nějaké peníze předem, jde o podvodníka. Naprostá většina nebankovních společností si za sjednání úvěru nic neúčtuje. Svá rizika spojená s půjčováním totiž pokryje z úroků, které jsou značně vysoké. V případě, že se za sjednání úvěru platí, odečte si poplatek z půjčované částky. Zásadou tedy je, nedávat nikomu žádné peníze před uzavřením smlouvy o půjčce.

Související:  Kvalitní bydlení i na důchodu

penezenka

Využijte agregátory půjček pro porovnání

Jak se na trhu půjček má senior orientovat? Není od věci vyzkoušet na internetu agregátory půjček, tedy servery, které pomohou vytvořit přehled o půjčovacích společnostech, které na našem trhu působí a porovnají seniorům jejich nabídky. Zmíněný proces by neměl být problémem. Počítačová a internetová gramotnost seniorů se v posledních letech hodně zvyšuje, takže podobný úkol zvládnou. Stačí zadat do vyhledávače agregátor půjček a nabídnou se různé servery, které se touto problematikou zabývají a mají informace jak o bankovních, tak i nebankovních půjčkách. Podobné přehledy jsou velmi užitečné, protože senior získá aktuální informace na jednom místě.

Výhody a nevýhody půjček

Jaké výhody a nevýhody mají bankovní půjčky? Sice senior dostane půjčku v menší výši, ale zase jsou jasně nastavená pravidla u stabilního bankovního ústavu. Nevýhodou může být někdy věkové omezení pro poskytnutí půjčky, často ale banky přistupují k žádostem individuálně. Například důchodce, který šel do důchodu teprve nedávno a má účet u banky už patnáct let a je spolehlivým klientem bude mít obrovskou výhodu proti důchodci, který do banky přijde takříkajíc z ulice a banka nic neví o jeho finanční historii. První důchodce má šanci půjčku získat vysokou. U nebankovních firem sice nemusí být podmínky pro půjčování tak ostře vymezené, například nemusí být věková hranice. Ovšem úroky jsou v takovém případě skutečně vysoké, a to zejména u malých úvěrů na krátkou dobu. Můžete se setkat třeba s trojnásobným úvěrem oproti bance. Senior si proto vždy musí pečlivě prostudovat podmínky půjčky a být si jist, že ji dokáže splatit.