Okrasnou nebo užitkovou zahrádku?

Plánujete změnit svůj životní styl a opustit čtyři betonové stěny svého bytu? Nejste vodní typ a koupání v jezeře nebo aquaparku vás neláká? Cyklistika není pro vás a ani běhat po sídlišti netoužíte? Všechny knihy jste již přečetli a křížovkami zabíjet čas nechcete? V televizi si neumíte najít pořádný program a sportovní divák také nejste? Pak jste zřejmě takový typ člověka, který si koupí malý pozemek, na kterém založí a provozuje zahrádku, postaví malou chatku a každý pátek se těší, jak se dostane do malého kousku čisté přírody. Ale jakou zahrádku vytvořit? Okrasnou nebo užitkovou?

Hlava rodiny se vidí spíše v tom, jak poseká zelený trávník, na který pak rozloží lehátko nebo zahradní gril a ukuchtí pro sebe a svou rodinu nějakou specialitu na rožni nebo na roštu. Nejlepe kus poctivého masa 😉

Paní domácí se zase vidí při zalévání růží, lilií a jiných květin, případně jak se stará o rajčata, okurky a kedlubny, tedy vitamíny pro svou rodinu. Její dcera by se raději opalovala a mladý pán by si určitě rád ve stínu zahrál na mobilu oblíbenou hru.

Každý člen rodiny si zahradu představuje po svém. Někdo jako místo pro odpočinek a nicnedělání, někdo jako farmu produkující zdravé potraviny bez chemie pro celou rodinu. Část domácnosti by hlasovala pro zahradu okrasnou, druhá část pro zahradu užitkovou. Tak či tak, založení zahrady a její provoz i údržba bude vyžadovat nějaké peníze, vstupní investice. A také nějakou fyzickou námahu členy rodiny, na udržení její rázu a charakteru.

Ale proč vlastně rozlišovat zahradu na užitkovou nebo okrasnou?

Co kdybyste na chvíli připustily, že můžete mít zahradu, která slouží i na pěstování ovoce a zeleniny a přitom si tu dokážete odpočinout a zahrada také dobře vypadá?

Související:  Jak pomoci v zimě ptáčkům

okrasná zahrada

Co kdybyste na chvíli zapomněli na představu úhledné řady vzorně výpletých hřádků, na každé jiný druh zeleniny? Co kdybyste si na chvíli představili nepravidelně tvarované záhony, kde byste kombinovali zeleninu, drobné ovoce i květy? Proč by nemohla cibule růst vedle jahod a při nich ozdobné aksamitníky?

Co byste tím získali? Nesprávné položená otázka. Co byste tedy tímto způsobem pěstování ztratili? Přišli byste o nezbytnost postřiky ošetřovat rostliny, protože takové kombinace si poskytují vzájemnou biologickou ochranu před napadením. A jako bonus i dobře vypadají 😉

Když posekáte trávu, nevyhazujte ji za plot ani nespalujte. Uložte ji k rajčatům či jiným rostlinám. Namísto neustálého okopávání přikryjte plevel trávou, tím mu zamezíte přístup světla a znemožníte růst. Jako bonus získáte potřebu méně zavlažovat a ztratíte potřebu okopávat. Permakultura, tedy od přírody odezírání způsob zahradničení vás zbaví dřiny, když přestanete proti přírodě bojovat a začnete ji využívat.

Co se získaným volným časem? Grilujte si dobroty, hrajte míčové hry, povídejte se spolu. Těšte se z toho, jak vaše zahrada dobře vypadá a jak je pro celou rodina užitečná. Nejen možnostmi relaxu a odpočinku či zábavy, i tím, kolik ovoce a zeleniny vám dokáže poskytnout. A jak neutrácíte peníze za postřiky a hnojiva. Permakultura vám dává návod, jak si zahradu užít a těšit se z ní a přitom neutrácet peníze na něco, co máte na dosah.