Kouzlo nábytku z přírodního dřeva: Proč si vybrat masiv?
Patříte mezi milovníky přírodních materiálů, kteří nedají dopustit na dřevo, nebo se naopak nebráníte ani dřevotřísce či jiným materiálům? Ať tak či onak, dřevo určitě patří mezi materiály, které by ve vašem bytě neměly chybět. Proč? Právě na tuto otázku budeme společně hledat odpověď.
Nezničíte si zdraví
Prvním důvodem, proč si do bytu vybrat nábytek ze dřeva, je skutečnost, že přírodní dřevo je zdravé. Nedochází k tomu, že by se z něj uvolňovaly například formaldehydové výpary, které patří mezi rakovinotvorné látky. Formaldehyd se vyskytoval v pojivech dřevotřísky, a ačkoli dnes se od použití podobných zdraví škodlivých látek samozřejmě ustupuje, ve starším nábytku je najdeme. Dřevo neobsahuje zdraví škodlivé látky, takže nábytek se hodí pro děti i alergiky.
Vydrží i desetkrát déle
Už mnoho generací před námi prověřilo, že dřevo je skutečně materiál, který při správném zacházení vydrží několik desítek let. Je-li vyroben fortelně, neviklá se, a není snadné ho rozbít. Z dřevotřísky se snadno uvolní spojovací šrouby a kvůli struktuře materiálu už nedocílíte toho, aby držely stejně jako na začátku. U dřeva, jednolitého materiálu, se vám něco takového nestane. Z toho vyplývá i skutečnost, že dřevěný nábytek je snadné opravit. Zvládnete to i vy sami doma. Dřevěný masivní nábytek vás klidně přežije, někteří odborníci tvrdí, že vydrží až deseti násobek doby v porovnání s nábytkem laminátovým.
Povrch se dá navoskovat
Dřevěný povrch se dá snadno udržovat a je velmi příjemný, teplý na omak. Pokud chcete dřevo ošetřovat, nejlepší je použít dekorační vosky. Jsou zdravotně nezávadné a zajistí vám skutečně kvalitní hladký povrch. Pokud se povrch nábytku nějak poškodí, například politím nějakou látkou, není nic jednoduššího, než povrch přebrousit a znovu navoskovat. Takovou úpravu opět zvládnete sami doma a vyjde vás na pár korun. Výhodou voskovaného povrchu je skutečnost, že vydrží déle nepoškozený a neušpiněný než povrch čistě přírodní. Navíc je voskování v podstatě jedinou údržbou, kterou je třeba u dřevěného nábytku provádět. I provozní náklady na údržbu vás proto vyjdou levně.
Nižší dlouhodobé náklady
Jako určitá nevýhoda se vám na první pohled mohou jevit finanční náklady na pořízení masivního dřevěného nábytku. Dostáváte se do vyšších cenových relací než u dřevotřísky či laminátu, takže mnozí z vás kvůli ceně možná sáhnou po levnějších materiálech. Z dlouhodobé perspektivy je ale třeba vidět všechno v trochu jiném světle. Zatímco nábytek ze dřeva budou moci užívat i vaše děti nebo dokonce i vaše vnoučata, dřevotřískový nábytek za stejnou dobu vyměníte minimálně jednou, ne-li vícekrát. Když si potom sečtete pořizovací náklady na výměnu dřevotřískového nábytku a cenu nové sady nábytku, zjistíte, že výsledek je mnohem vyšší než u nábytku dřevěného.
Vůni nic nenahradí
Další výhodou dřeva je nadčasovost. Zatímco u dřevotřísky a laminátu se v průběhu let mění podoba, tvar i barva v závislosti na momentální módě, dřevěný nábytek z módy nikdy nevyjde a stále si bude zachovávat svoji estetickou hodnotu. Dřevotříska či laminát se snaží napodobit svým povrchem dřevo, ale vždy se bude jednat jenom o více či méně povedenou napodobeninu. Skutečnou krásu přírodního dřeva nelze nikdy tímto procesem zachytit. Přírodní dřevo léty pracuje, vysychá, mění barvu, voní, zraje a tím se potvrzuje jeho kvalita. U umělého povrchu nikdy nic takového nedocílíte. Vůně pryskyřice je zkrátka něco nenapodobitelného. Dřevěný nábytek vnese do vašeho domova harmonii. Schválně, když si pořídíte do bytu jeden dřevěný kousek, třeba v podobě stoličky, po čase zjistíte, že budete nejraději sedávat právě na ní.
Lucka
Moc pěkný článek, sama mám ráda dřevěný nábytek, nejlépe pěkně udělaný masiv. Zvláště se mi líbí možnost masiv navoskovat, jak je napsáno v článek. Našla jsem si o tom dodatečné informace a narazila jsem i na možnost olejování masivního nábytku. Posílám odkaz na zajímavý článek, který se olejováním zabývá: http://www.seart.cz/proc-olejovat-dreveny-nabytek-a-42.html