Jak si vymalovat pokoj v paneláku?

Čas od času si prohlédnete stěny svého panelákového bytu a dospějete k názoru, že by bylo potřeba vymalovat. Mnohdy si říkáte, že nezůstanete u tradičního řešení výmalby, ale zkusíte i nějaký experiment. Jenže jak přemýšlíte o tom, co by se vlastně dalo udělat, ztrácíte odvahu. Říkáte si, že vlastně vůbec nevíte, co je in a máte obavy, zda váš pokus dopadne podle vašich představ. Přitom není důvod se bát.

Zkuste simulátor a řiďte se svými pocity

Samozřejmě, že i malování pokojů se řídí různými současnými trendy. Jaké jsou? Prvním je nechat práci odborníkům. Je spousta činností, které zvládnete sami doma, ale malování mezi ně nutně patřit nemusí. Proto se nebojte oslovit šikovnou domácí firmu. Nevíte-li si rady s tím, jak byt vymalovat, zeptejte se malíře na názor, nechte si poradit, co by bylo nejlepší. Malíři mají velkou praxi a dokážou odhadnout, jaké kombinace budou působit dobře a které jsou naopak příliš riskantní. Můžete si třeba také najít na internetu simulátor různých kombinací barev, které vám samy napoví, jak se k sobě hodí nebo nikoli. Dejte průchod svých pocitům. V bytě přece budete bydlet vy, nikdo jiný, a je proto hloupost nechat se přesvědčit k barvě, která sice zrovna letí, ale vy z ní nemáte dobrý pocit. Jde přece především o vaši pohodu a spokojenost. Navíc není problém zkombinovat moderní malířské trendy s tím, abyste se cítili příjemně.

interier

Útulné teplé barvy a očišťující studené

Jaké zásady platí při volbě barev? Chcete-li velkou místnost zútulnit, sáhněte spíše po teplejších barvách, tedy oranžové, žluté a červené a jejich odstínech. Působí teple, místnost zmenší, budete se zde cítit pohodově a vesele, budete zde doslova nabití energií. Pokud vymalujete velkou ratejnu na bílo, budete mít pocit nekonečného strohého nemocničního pokoje. Když totéž zkusíte se světle oranžovou, bude efekt úplně jiný. Naopak malou místnost můžete opticky zvětšit a jakoby ochladit pomocí studených barev zelené a modré. Hodí se to například pro ložnici nebo pracovnu. Tyto barvy zároveň očišťují, proto se třeba modrá hodí i do koupelny.

Pestrá stěna oživí prostor

In je střídmost, někdy až strohost. Zapomeňte na přeplácanost a nejrůznější kudrlinky na tapetách a malbách. Dnes jde především o jednoduchost. Základem je samozřejmě bílá, to je klasika, která nikdy nezklame. Samotná ovšem působí stroze, nemocničně, nepříjemně a neútulně. Proto pokud sáhnete po bílé, vymalujte třeba jednu stěnu v místnosti jinou sytější barvou. Kuchyň nebo třeba obývací pokoj světle oranžovou, ložnici modrou. Uvidíte, jak se tím prostor doslova rozsvítí, získá úplně nové dimenze. Jedna jediná barevná stěna ho oživí a zútulní.

Kombinace výrazné a neutrální barvy ladí

Platí, že dvě barvy stačí. Ideálním trendem současnosti je vhodně zkombinovat dvě barvy. Ovšem měli byste vědět, že je nutné vybrat barvy, jejichž odstíny se nebudou vzájemně tlouct. Tmavě fialová v kombinaci s tmavě červenou rozhodně vhodná není. Výborné je, je-li jedna barva dominantní, pestřejší a doplňuje si nějaká méně výrazná, neutrálnější. Například můžete použít sytě červenou v kombinaci s šedou. Jedna stěna bude syté červená, zbylé tři stěny a strop šedé. Použijete-li více barev, pak postupujte opatrně. Například je možná kombinace bílé, šedé a červené. Když byste ale místo bílé použili sytě oranžovou, už to bude příliš.

postele

Pastelové odstíny mohou působit nudně

Myslete i na to, že velmi syté barvy v ostrých odstínech mohou působit velmi výrazně až nepříjemně. Například sytě rudé nebo citrónově žlutá k vaší příjemné relaxaci asi příliš nepřispěji. Vyberte si proto lomený, tlumenější odstín červené či žluté. Jsou-li barvy lomené, dají se použít i kombinace barev, u kterých byste jinak měli dojem, že jim to vůbec nebude ladit. Ovšem tlumenější odstín neznamená, že budete muset mít všude pastelové barvy. Ty působí mnohdy trochu nudně. Pokud budete mít odvahu, zkuste i kontrastní místnost, třeba tlumenou modrou v kombinaci se světle oranžovou.

Stačí jedna nebo dvě tapety

Podobně jako s malbou můžete pracovat i s tapetami. Není trendy tapetovat celou místnost, ale použít výraznější tapetu jenom na jednu nebo na dvě protilehlé stěny. Zbylé stěny a strop můžete vymalovat neutrální bílou nebo šedou, případně barvou, která bude s tapetami ladit. Úplně vytapetovaná místnost vypadá menší, přeplácanější, naopak použitím jenom jedné tapety opticky zvětšíte prostor.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..