Jak pomoci v zimě ptáčkům

Jako malé dítě jsem často pozoroval malou ptačí budku na okně a sledoval sýkorky a jiné ptáčky, jak se v ní schovávali před větrem a třeskutou zimou nebo jak se k ní chodili v zimě nakrmit. Budka měla směrem do pokoje prosklený prostor, tak jsem době viděl na všechny ptáčky. A i dnes v zimě přikrmuji ptáčky, protože vím, že jim ne jen pomáhám přežít období s nedostatkem potravy, ale i proto, že se mi to v konečném důsledku vyplatí. Mám totiž zahradu.

Když si dáte na okno nebo balkon svého bytu ptačí budku, může to být pro vaše děti skvělá zábava a možnost pozorovat ptáky a jejich chování. A současně podporujete jejich vztah k přírodě a všemu živému.

Protože je venku vše přikryté vrstvou sněhu, je obtížné pro ptáky si najít potravu, kterou tvoří různá semena a hmyz. Hmyz je schovaný a bobule dávno již nejsou na stromech a keřích. Hladové ptáky nemají energii a nemusí zimu přežít. Krmení ptáků pomáhá naší přírodě.

A pokud máte jako hobby i zahradu za městem, krmení ptáků v zimě je pro vás zvlášť nezbytné. V létě totiž malé ptáčky zkonzumují neuvěřitelné množství hmyzu. Toho hmyzu, který může škodit vašim ovocným stromům. Toho hmyzu, proti kterému pak nemusíte používat chemické postřiky.

lojove koule

Krmení ptáčků v zimě vám pomáhá k dopěstování zdravého ovoce a zeleniny bez nadměrného chemického ošetřování a tedy vy i vaše děti můžete být zdravější. K usnadnění krmení si můžete pořídit takzvané lojové koule s obsahem semen pro různé druhy ptáků a tyto rozvěsit za pomoci provázku na větve stromů.

Ptáci, které v zimě přikrmujete, si na vaši zahradu zvyknou a neopustí ji ani na jaře a v létě kdy se vyrojí hmyz a pokouší o vaši úrodu. Ptáci se vám tak odvděčí tím nejpřirozenějším způsobem.



Související:  Pozor na úrazy v zimě