Internet i v paneláku se stává společníkem i pomocníkem seniorů

Možná vám to bude připadat divné a nebudete tomu věřit, ale podle některých průzkumů jsou nejrychleji rostoucí skupinou uživatelů internetu právě senioři, tedy lidé nad 50 let. Dokonce podle výzkumů využívají síť i lidé nad věkovou hranicí 85 let. To je úctyhodné a svědčí to o jejich odvaze a chuti pustit se do seznamování se s novými, pro ně dosud neznámými technologiemi. Internet už je dnes dostupný i v panelových domech prakticky kdekoli po Čechách. Stačí si udělat průzkum, kdo v dané lokalitě nabízí připojení a vybrat si to nejvýhodnější.

Počítače zvládají i osmdesátníci

Přitom právě pro seniory je internet velkou neznámou. Prožili dětství a dospívali v době, kdy se lidem o něčem podobném jako je síť sítí ještě ani nesnilo. Proto v dětství a mládí nemohli v tomto směru načerpat vůbec žádné zkušenosti. Přitom právě v mladém věku je mozek nejlépe schopný pojmout nové, i velmi složité, věci bez potíží. Ve starším věku se učí daleko hůře a obtížněji. Přesto senioři svůj vztah k počítačům rozhodně nevzdávají, právě naopak. Někteří z nich se s počítači poprvé setkali v práci ve vyšším dospělém věku a začali se na nich postupně učit a dnes je již poměrně dobře ovládají. Existují ale i tací z opravdu nejstarší generace, kteří odešli na odpočinek ještě před masivním nástupem počítačů nebo v době jeho začátku a přesto si k nim našli i později cestu a skamarádili se s nimi. To vyžaduje zvláštní obdiv a důkazem toho jsou osmdesátníci, kteří si s počítači, internet nevyjímaje, zdatně tykají.

phone

Skok o dvacet procent

I u nás je situace v počítačové gramotnosti seniorů překvapivě velice příznivá. Velice rychle roste procento těch, kteří mají zájem do tajů počítačové techniky proniknout a poměrně úspěšně se jim to daří. Dokonce o tom máme nezvratný důkaz v podobě čísel z Českého statistického úřadu. Ta například říkají, že internet ve věkové skupině 65-74 let byl v roce 2006 rozšířen mezi 5,2 % lidí, ale o pět let později už toto číslo tvořilo 25 %, tedy nárůst prakticky o 20 %, což je skutečně úctyhodný skok, potvrzující trend, který stále pokračuje i v minulých letech.

Související:  Jak ochránit matraci

Není třeba se ničeho bát

Samozřejmě existuje skupina seniorů, která se počítačů a internetu bojí. Mají strach z nových technologií, bojí se, že jim nebudou rozumět, že už to nebude nic pro ně. Je to škoda, protože s počítači se dá sžít a mohou být pro seniory velmi dobrými pomocníky v životě. Poradí jim v různých otázkách, mohou je i vhodně zabavit, když se náhodou budou cítit osamělí. Mohou zde najít zajímavé články, hudbu, filmy, s někým si popovídat na diskusních fórech. Jak tedy odbourat strach seniorů z těchto technologií a ukázat jim, že nejsou tak složité, jak se jim to možná na první pohled zdá?

Jak odbourat strach z nových technologií?

Jedna z cest je naprosto přirozená a může vyplynout z intenzivního vztahu babičky a dědečka s vnukem či vnučkou. Pokud přirozeně fungují tyto vazby, má babička a dědeček dobrou šanci na ty nejlepší počítačové učitele. Současná nejmladší generace má internet a počítače a všechny jejich možnosti doslova v malíčku. Umí je dokonale ovládat a využívat. Pokud se pravidelně setkávají s prarodiči, mohou jim ukázat, jak se to dělá, k čemu internet slouží. Mladí budou pyšní na to, co svého dědečka nebo babičku už naučili a senioři zase omládnou a budou mít pocit důležitosti, co všechno už ve výuce zvládli. Všechny strany z toho budou mít užitek a ještě si užijí nějakou zábavu.

Kurzy jako příležitost k setkávání

Může se ale stát, že mladí nebudou mít chuť, trpělivost nebo čas k vysvětlování, nebo se zrovna v okolí seniorů žádná mládež ochotná učit a vysvětlovat prostě nenajde. Ani tak ale pro seniory ještě není nic ztraceno. Existuje spousta kurzů pro výuku práce s počítačem, které jsou určeny přímo pro seniory a zaměřeny na tuto věkovou skupinu. Řada z těchto kurzů je dokonce i zdarma, učitelé jsou trpěliví a při setkávání na kurzech mohou senioři třeba i poznat nové a zajímavé lidi. Kromě načerpání nových znalostí se tak počítače stanou i příležitostí ke společenskému setkání.

Související:  Co jsou to dynamické podložky na židli

skype

Komunikace zpříjemní život

Proberme si ale stručně, co všechno vlastně mohou počítače a internet seniorům poskytnout.
V první řadě je elektronická pošta. Senior nepotřebuje žádný dopisní papír a známku, nic ho to nestojí a nemusí běhat s dopisem na poštu. Navíc mu dopis zůstane uložený v mailové schránce, takže se může kdykoli podívat, co komu a kdy psal.
Telefonování přes Skype. Jste senior a odjela vám vaše milovaná vnučka dělat na rok au-pair do Anglie? Po Skypu si s ní popovídáte z očí do očí kdykoli se vám zlíbí.
Sociální sítě. I senioři se zde objevují se svými účty. Chtějí sdílet svoje zážitky s rodinou, prohlížet si fotografie, ale v různých skupinách s podobnými zájmy mohou také nalézt spřízněné duše k dopisování o různých problémech.

Praktické výhody on-line stavu

Kromě komunikace je to ale také možnost uspokojovat různé svoje záliby a koníčky. Třeba on-line se dají hrát šachy nebo scrabble. Najdete zde spoustu receptů, v případě, že vaříte, aktuální předpovědi počasí pokud chcete vyrazit na výlet, kulturní přehledy, chcete-li se vydat do divadla, televizní programy, rady v případě zdravotních potíží. Aktivnější senioři, kteří mají chuť se vzdělávat, si mohou vyhledat různé vzdělávací on-line kurzy podle chuti. A nakonec se přes internet dá také nakupovat s tím, že vám nákup dovezou až domů a nemusíte se s ním tahat. Takže zde senioři najdou vše pro zábavu, ale i konkrétní pomoc v praktickém životě. Proto můžeme počítačovou gramotnost u seniorů jenom účinně podporovat. Internet se i v paneláku stane pro aktivní seniory společníkem a nebudou se nudit.