Plyn nebo elektrika? Jaké výhody přináší vaření na nich?

Plyn versus elektrika, možná, že i vy jste stáli před tímto rozhodnutím, když jste se přemýšleli, jaký si do svého bytu pořídit sporák. Pojďme se tedy společně podívat na to, jaké výhody nám oba způsoby vaření přinášejí.

 

Rychlý a operativní plyn

Ve prospěch plynu mluví především skutečnost, že plamen ihned reaguje na otočení knoflíkem a následnou změnu výkonu. Můžete tedy velmi operativně pokrm více zahřívat, nebo naopak teplotu vaření rychle ztlumit. Jestliže ovládáte správné zásady regulace, vaříte zároveň velmi úsporně a dochází k minimálním zbytečným únikům energie. Velkým přínosem jsou také moderní tříkorunkové hořáky. Ty zajistí mnohem lepší rozvod tepla pod celou nádobou. Provoz zjednodušuje automatické zapalování, takže klidně můžete zapomenout na to, že musíte mít neustále v pohotovosti zápalky nebo zapalovač. Zároveň moderní plynové sporáky už disponují zařízením, jež uzavře přívod plynu v okamžiku, kdy dojde ke zhasnutí plamene, třeba tehdy, když pokrm v hrnci překypí. Nové sporáky už toto mají ve své výbavě povinně.

Moderní plynové sporáky také mívají sklokeramické desky. Některé mohou být vybaveny nástavcem pro umístění pánve wok, kterou bychom jinak na tuto desku nijak neumístili. Nabízí se i podlouhlé hořáky vhodné pro posazení pekáče.

Vaření na plynu:
+ rychlost regulace plamene
+ minimální únik energie při správné regulaci plamene
+ automatické zapalování
+ tříkorunkové hořáky pro dokonalý rozvod tepla
+ zařízení zamezující přívodu plynu při zhasnutí plamene
+ u nových sporáků nástavec na wok
+ u nových sporáků podlouhlé hořáky pro pekáče
– u některých nádob může dojít k deformaci dna tím, že není všude úplně stejná teplota – u starších hořáků, které nemají tříkorunkový systém, se často nádobí klade na nejvýkonnější hořák, aby byla co nejrychleji dosažena co nejvyšší teplota

Související:  Skladování ovoce a zeleniny: Jak si udělat zásoby na zimu

Elektrika využívá zbytkové teplo

Argumentem hovořícím ve prospěch elektrických sporáků je především schopnost využívat zbytkové energie plotýnek. Jakmile se plotýnka rozpálí, můžeme teplotu otočením knoflíku snížit a tím uspořit energii. Dokonce lze i před koncem vaření plotýnku úplně vypnout a nechat jídlo takzvaně dojít. Rozehřátá plotýnka setrvačností hřeje dál, chvíli trvá, než vychladne. Zkušenostmi lze poměrně dobře nacvičit, jak tuto výhodu elektrické energie využívat a ušetřit tak náklady na energii.

Často používané tvrzení, že se elektrická plotýnka dlouho zahřívá, padlo s příchodem sklokeramických desek. Ty nejmodernější dokážou zahřát plotýnku doslova během několika vteřin. Sklokeramické desky také odstraňují některé nevýhody dříve používaných plotýnek s topnými spirálami. Povrch je dokonale rovný, takže jeho čištění je velice snadné. U nového nádobí, které přesně přilne na plotýnku, nedochází k žádným ztrátám energie.

Elektronické řízení těch nejmodernějších variant dokonce obsahuje dětskou pojistku, či ukazatele zbytkového tepla. Díky nim přesně odhadneme, kdy plotýnku vypnout. Nejpropracovanější elektrické sporáky umožňují i hlídání stabilní teploty. Dosáhne-li se teplota varu, udržuje se potom pouze mírné vaření. Existují sklokeramické desky s dvouokruhovými zónami s podlouhlým tvarem pro pekáče.

Vaření na elektrice:
+ umožňuje využít zbytkové teplo plotýnky k dovaření pokrmu
– dlouhé zahřívání plotýnky u staršího typu plotýnek s topnou spirálou
+ sklokeramické desky umožňují zahřátí během několika vteřin
– nerovnosti povrchu u plotýnek s topnou spirálou
+ sklokeramické desky mají dokonale rovný povrch a umožňují přilnutí nádobí a dokonalé čištění povrchu
+ hlídání stabilní teploty varu u nejmodernějších sporáků
+ ukazatele zbytkového tepla u sklokeramických desek
+ dětská pojistka u moderních systémů
+ některé sklokeramické desky mají dvouokruhové zóny pro pekáče.

Rozhodnutí co zvolit určuje spíše konzervatismus

V zásadě můžeme říci, že se dnes smazává hlavní nevýhoda elektřiny v podobě dlouhého zahřívání, takže otázka, zda zvolit elektriku nebo plyn je spíše věcí našeho konzervativního zvyku (z dětství si pamatujeme, že rodiče měli plynový sporák) než nějakých zásadních výhod či nevýhod. Elektriku sice nemůžeme tak operativně regulovat jako plyn, ale zase se můžeme naučit pracovat s využitím zbytkového tepla, které nám umožní uspořit energii.



Související:  Neustále skloňované topení: Jak ušetřit při vytápění bytu?