Jak často uklízet a jak se dá úklid rozdělit na tři kategorie

Úklid bytu nebo rodinného domu je základem bydlení. Pokud tento proces budete ignorovat, pak se vám v místnostech bude nashromažďovat prach a nečistota. Tento problém však není jediný. Trpět mohou i vaše okna, která budou několik týdnů nebo měsíců neumytá. V neposlední řadě se vám do bytu dostane havěť, hmyz a škůdci. Počínaje pavoukem a konče u škůdců, kteří se objevují v nečistotách. Nevíte, jak často byste měli úklid provádět? Nezoufejte, na tuto otázku svým způsobem neexistuje správná odpověď. My vám ovšem poradíme několik málo tipů.

Úklid by se neměl podceňovat a ignorovat

Začneme pravidelným úklidem. Ten vám nezabere příliš mnoho času. Za to má však velice pozitivní výsledky. Budete-li se tomuto úklidu pravidelně věnovat, váš byt bude čistý a krásný. Jak již bylo naznačováno v odstavci výše, jde o základ bydlení. Pravidelný úklid by se měl provádět alespoň jednou týdně, maximálně jednou za čtrnáct dní. Co všechno se skrývá v tomto odvětví? Do pravidelného úklidu patří vysávání a mytí podlah. Vysávání i mytí podlah by mělo probíhat důkladně. Snažte se zbavit opravdu stoprocentní vrstvy prachu a nečistot.

Vždy začněte od nejvyšších míst, aby prach padal na zem. Utírání prachu je hlavním procesem. Teprve poté se pusťte do podlahy. I na těch nejmenších detailech v tomhle případě záleží. Zkuste utřít prach také na špatně dostupných místech. Dále do pravidelného úklidu spadá také mytí koupelny, toalety a pracovní desky v kuchyni. Jde skutečně jen o základní úklid, jež vám zabere několik málo desítek minut. Následným úklidem je měsíční úklid. Ten je relativně podobný pravidelnému úklidu. I přes to je zde pár bodů navíc, na které je dobré se zaměřit.

Měsíční a generální úklid na konec

Měsíční úklid v sobě skrývá také důkladně mytí v kuchyni. Je potřeba odstranit veškeré větší nečistoty. Ty se týkají převážně sporáku. Na něm se usazují připáleniny a další nečistoty, včetně mastnoty. Pochopitelně můžete sporák uklízet po každém vaření a nečistot se tak zbavíte okamžitě. Věřte nám ale, že ne každé nečistoty si všimnete. Nějaká mastnota či jiná nečistota unikne vaším očím. Právě tyto nečistoty je dobré zkontrolovat u měsíčního úklidu a sporák důkladně vydrhnout. To platí i o jiných spotřebičích a zařízení, včetně mikrovlnné trouby a lednice.

Související:  Nevíte si rady se špinavým kobercem?

Poslední je velký úklid. Ten provádějte jednou za půl roku. Velký úklid zahrnuje jak body uvedené výše, tak navíc i mytí oken a dveří. Dále pak mokré čištění. Mokré čištění se týká zejména koberců, jestliže je máte a sedací soupravy. V neposlední řadě i matrací. Tím je zbavíte velkého množství roztočů. Při úklidu se zaměřte i na nábytek. Všechny skříně, komody a další nábytek ukliďte i zevnitř. Na dřevěný nábytek a podlahu aplikujte impregnaci, čímž zvýšíte životnost materiálu. Generální úklid by měl být o to důkladnější, aby se dal považovat za úspěšný.