Pít a jíst v létě studené?

V létě nás láká jakékoliv osvěžení a nezřídka zatoužíme vypít nebo sníst něco studené, abychom se ochladili. Často však zjistíme, že to vůbec nepomáhá a dokonce nám to může ublížit. Proč je tomu tak?

Vypít s chutí plnou sklenici studeného piva nebo jiného ledového nápoje může způsobit vážné komplikace. Musíme si uvědomit, že na levé straně hrudníku, od břicha směrem k srdci, vede největší tepla lidského těla, aorta. Prudkým ochlazením těla, způsobeným studenou tekutinou, ohrožujeme své srdce. Ani žaludku nedělá studený náraz dobře a křeče jsou to nejmenší, co nás může postihnout.

Prudké ochlazení zejména bublinkovými nápoji (limonády a minerálky sycené CO2) způsobuje záněty hrdla zejména u dětí, jejichž malé tělo si hůře poradí s rychlým ochlazením, než tělo dospělého člověka, které má větší hmotnost a také větší tepelnou setrvačnost. No a umíte si představit v těchto vedrech malé dítě se zapáleným hrdlem a teplotou v posteli, jak klidně leží a léčí se?

Proč studené nápoje a jídla neochlazují?

Naše tělo je nastaveno tak, aby neustále udržovalo stabilní teplotu kolem 36° C. Na to používá i energii získanou z potravy. Jistě jste si všimli, že v létě sníte mnohem méně jídel, než v zimě, když se pohybujete venku. Jednoduše v létě není třeba tolik „topit“. A pokud do této rovnováhy zasáhnete tím, že najednou sníte celý nanukový dort či vypijete plnou sklenici studeného nápoje, vyvoláte v těle reakci okamžitého zahřívání ochlazeného těla, aby se dosáhlo rovnovážné teploty. Spálíte sice pár kalorií, ale i pěkně zatopíte svému tělu a jistě se vám i čelo orosí. A namísto ochlazení se zahřejete. Pocit osvěžení bude trvat jen velmi krátce.

Mnohem účinnější je vypít šálek vlažného čaje nebo i vody pokojové teploty. Pokud totiž tělu dodáte teplo ve formě vlažného čaje, tentýž mechanismus vyrovnávání teploty sníží produkci tepla.



Související:  Panelák versus cihlový dům: Co je lepší?