Je libo krb do paneláku? Vaše přání nemusí být snem

Uklidňuje vás pohled do plamenů? Nejspíš je i vaším snem mít v obývacím pokoji krb. Donedávna to byla představa, kterou mohli uspokojit jenom majitelé rodinných domů. Dnes už je ale všechno jinak. Je to k neuvěření, ale můžete si pořídit krb dokonce i v panelákovém bytě. Samozřejmě to ale není totéž, jako když máte chalupu kousek od lesa a přinesete si polena rovnou z kůlny. I tak si ale můžete připravit v panelákovém bytě docela přijatelný kompromis.

Krbová vložka je praktičtější

Zastánci klasiky budou pochopitelně argumentovat tím, že vůni čerstvě naštípaného dřeva, které budete házet do plamenů, nic nenahradí. Mají pochopitelně pravdu. Moderní krby na elektřinu či plyn se v romantickém zážitku nemohou rovnat pobytu v klasickém domku a koukání do přírodních plamenů. Ovšem i v těchto případech už se od té největší klasiky pozvolna ustupuje. Málokde dnes najdete otevřený krb. Velká část majitelů rodinných domů, kde si do obývacích prostor postavili krb, ho vybavila krbovou vložkou. Díky ní můžete pozorovat plameny za skleněnými dvířky. Toto řešení je praktičtější. Není třeba se totiž bát, že vám vylétne žhavý uhlík a propálí podlahu nebo že bude místností poletovat popel.

kozub

Klasické řešení se prodraží

Výhodou je, že krb s vložkou má mnohem větší účinnost než klasický otevřený krb. V porovnání v tomto případě hovoří čísla, tedy 80% účinnost u krbu s vložkou a zhruba 20% účinnost v případě otevřeného krbu. V případě, že si pořídíte teplovzdušné topení, je dokonce možné jedním krbem vytopit víc místností najednou a účinnost takového topení je opravdu vysoká. Ovšem krby na dřevo mají spoustu nevýhod, například je nutné mít prostor na skladování dřeva. Pro hodně lidí je vysoká také cena krbu na dřevo, která se může vyšplhat třeba i na sto tisíc. Také je nutné s ní počítat rovnou při stavbě domu, případně během velké rekonstrukce. Je pochopitelné, že instalovat něco takového do paneláku je nemožné.

Související:  Rolety šetří peníze za teplo

Plamen připomíná hoření dřeva

Pokud uvažujete například o plynovém krbu, potřebujete zase plynový kotel s komínem pro odkouření, což je v panelákovém bytě také nereálné. Přesto nemusíte myšlenky na krb úplně vzdát. Zbývají totiž ještě takzvané biokrby a elektrické krby, které mohou uspokojit vaši potřebu. Výbornou volbou jsou biokrby. Spaluje se v nich denaturovaný bioalkohol. Ten se upravuje tak, že naštěstí není cítit, takže nemusíte mít obavy z nějakých nepříjemných čichových vjemů. Hoří žlutým plamenem, co je pěkné. Poměrně dost to připomíná klasický plamen dřevěného krbu. Praskání dřeva tu sice neuslyšíte, ale jinak je dojem velice dobrý.

Určitě se neotrávíte

Další výhodou biokrbu je, že se nemusíte bát, že vyhoříte, nebo že oheň bude hořet příliš dlouho a vy ho nebudete mít vždy pod kontrolou. Biokrby obsahují zásobník na biopalivo v podobě lihu. Zásobní nádrž je velká tak, že je stavěná přibližně na to, aby palivo vydrželo asi čtyři až pět hodin. Potom krb sám zhasne. Je to účinná pojistka proti otravě zplodinami. Oheň totiž produkuje oxid uhličitý. Tento plyn sice není člověku nijak škodlivý, ale pouze do určité koncentrace. K této koncentraci v ovzduší dojde právě asi po čtyřech až pěti hodinách spalování. K vyhasnutí krbu tedy dojde v pravý čas, aby se obyvatelé místnosti neotrávili. Nemusíte se tedy bát, že usnete, zatímco krb hoří, a už se neprobudíte.

krb

Elektrika jako nejlevnější způsob

Druhou možností je umístit do paneláku elektrický krb. Ten se dá pořídit už za cenu pohybující se přibližně kolem 5 tisíc korun. Teplo zde tvoří klasické žárovky, které obvykle mají výkon 25-60 Wattů. Záleží na vás, zda chcete mít alespoň iluzi ohně, nebo ji nepotřebujete a spokojíte se jenom s teplem. V takovém případě je krb vlastně přímotopem. Ať už sáhnete po dražším biokrbu nebo levnějším elektrickém krbu, o příjemné teplo v sychravých podzimních a studeně zimních dnech nebudete připraveni ani v paneláku.



Související:  Půjčka na bydlení - řešení pro finanční kapitál k hypotéce