Větrání v létě v zatepleném paneláku

Má zateplení paneláku nějaký vliv na větrání v létě? A pokud ano, tak jaký? Jaký je správný postup větrání bytu v sparném dni? V panelákovém bytě může být i v létě příjemně, i když nemáte instalovanou klimatizaci. Stačí jen vědět jak na to.

Při zateplování je důležité vědět, že se izolace dává ze strany, kde chceme zabránit únikům energie. Z toho pohledu zateplení paneláků není zcela ideální, protože tepelná izolace se dává zvenčí a topí se zevnitř. Avšak u zateplení bytových domů se vždy jedná o dodatečné zesílení tepelné izolace a současně se tím zlepšuje i stav fasády domu. Navíc dělat tepelnou izolaci obvodových zdí zevnitř by nejen bylo náročné až neproveditelné, navíc by to i ubíralo z někde už tak dost malé plochy bytů.

z okna

Zateplení vnějších zdí domů ale může výborně sloužit i v létě, kdy brání prostupu tepla v horkých letních dnech do zdiva a dále do místností. Mnoho lidí však nevědomky tuto tepelnou izolaci obchází a pouští teplo do svých bytů okny.

Jak správně větrat v létě

Vzduch v místnostech se ohřívá od pevných těles. Můžou to být radiátory, pokud netopíte, tak hrnce a trouba v kuchyni nebo samotné zdi a nábytek. Zdi domů mají svůj tepelný odpor. Nejlépe to poznáte tak, že venku se najednou prudce oteplí, ale v bytě je tak ještě dva nebo tři dny příjemně. Pokud vysoké teploty venku trvají, začíná se i byt nepříjemně zahřívat. Zateplená fasáda domu může nástup nesnesitelných teplot v bytech zadržet, pokud si sami teplo nepouštíte do bytu.

Stačí si pořádně uvědomit, že pokud je venku teplo a na bytě otevřeme okna, pouštíme si dovnitř teplý vzduch a tím zahříváme i nábytek i zdi. Mnoho lidí namítne, že průvan může být osvěžující. Ovšem je to průvan horkého vzduchu zvenčí, který může být o několik stupňů teplejší, než vzduch u nás v bytě a tedy si svůj byt zbytečné přehříváme.

Související:  Rekonstrukce bytů v Brně a okolí

warm-day

Jak tedy postupovat?

  • Pokud je venku tepleji, než uvnitř, neotevírejte okna
  • Pokud máte na oknech žaluzie nebo rolety, zatáhněte je, když svítí do oken slunce. Zamezíte tím zahřívání interiéru bytu přes sklo
  • Větrejte převážně v noci nebo po západu slunce, když teplota venku klesne alespoň o dva stupně pod teplotu vzduchu v místnosti
  • Namísto průvanu horkého vzduchu použijte stropní nebo stolní ventilátor
  • Na oknech, kterými větráte, používejte sítě proti hmyzu, aby se do bytu s čerstvým a chladným vzduchem nedostali nezvaní návštěvníci a nerušili vás ve spánku

Abyste nemuseli teplotu vzduchu jen odhadovat, použijte jednoduchou meteorologickou stanici nebo digitální teploměr s možností měření teploty v místnosti (senzorem v těle teploměru) a kablíkem za oknem. Vnější senzor umístěte tak, aby na něj přímo nesvítilo slunce a měřil skutečnou teplotu vzduchu.