Trápí vás hluk ve vašem bydlišti? Nevzdávejte se a bojujte s ním.

Každý z nás nemá to štěstí bydlet v pěkné příjemné lokalitě, kde by byl klid od velkoměstského hluku. Spousta zeleně, dobrá dopravní dostupnost i dostatek obchodů a dalších služeb, to je jen jedna stránka mince, ta kladná. Jenže co dělat, když máte nedaleko od vašeho paneláku hlučnou silnici, která vám znepříjemňuje život?

Na zvuk se dá vyzrát různými způsoby

Samozřejmě se nabízí možnost přestěhovat se jinam. Jenže to se vám nechce, protože je to lokalita, kde jste vyrostli, máte zde určité zázemí a neradi byste ji opouštěli. Navíc jste si třeba byt už koupili do osobního vlastnictví. Rádi zde žijete, cítíte se zde dobře, tak proč odcházet? Potom nezbývá než se snažit proti hluku účinně bojovat. Jak? Nabízí se různé způsoby, jak na hluk vyzrát.

Pomohou ochranné zdi, terénní valy i zeleň

dizmas-zach-mic Proti hluku by se mělo bojovat už při stavbě silnic a sídlišť. Pokud se zde uplatňují různá systémová urbanistická opatření, může se hladina hluku výrazně snížit. Co si před poněkud honosně znějícím pojmem „systémová urbanistická opatření“ můžete vlastně představit? Jde o zvukolamy, tedy objekty, které svým umístěním v určité poloze pomáhají zvuk tlumit. Tímto způsobem fungují například různé ochranné zdi přímo u silnic, dále terénní valy a vlny, ale také vysoké ploty a v neposlední řadě i vysazovaná zeleň, tedy stromy a keře. Pozitivní efekt, který svým působením zajistí, je skutečně významný.

 

Trápí vás hluk? Zatlačte i na úřady

Už při projektování se musí s hlukovým zatížením počítat a vytvářejí se různé protihlukové studie. I tak ale může dojít například k situaci, že silnice bude mít při běžném provozu větší dopravní zatížení, než bylo plánováno a tím pádem se také zvedne hladina hluku. Pak nezbývá než se snažit udělat ještě nějaká protihluková opatření dodatečně a tlačit v tomto směru i na úřady.

Související:  Tma přichází o hodinu dříve

Zateplování má i další efekt

Mnohé ovšem si můžete zajistit i vy sami. Pomohou i úpravy přímo na domě. Velmi užitečné je například instalování zateplovacího fasádního systému. Kromě úspor při topení přináší ještě druhotný efekt v podobě zvukově-izolačních vlastností. Významně proto pomáhá v boji proti hluku. Můžete snížit jeho hladinu, aniž byste museli zvětšovat tloušťku stěny.

Pečlivě vybírejte správná skla

Protihlukovým opatřením byste měli přizpůsobit i výběr oken a dveří. Volte vícekomorové prosklení a také tlustší skla, určitě se vám to vyplatí, protože takto provedená okna, dveře i další plochy hodně sníží hluk, který bude pronikat zvenku dovnitř. Dokonale proti hluku izolují například špaletová okna s vakuovým dvojsklem a vnitřní okenice. Máte-li balkon či lodžii, zasklete ji tvrzeným bezpečnostním sklem.

Pomohou předsazené stěny i podlahové systémy

Existují ale i mnohá další opatření, díky nimž se zvukový smog dostane na daleko přijatelnější hranici. Pomoci mohou třeba sádrokartonové stěny, které umístíte před vlastní stěny. Ztlumí hluk o 10-12 decibelů. Nabízí se podlahové systémy, jež při poměrně malé tloušťce asi 18-20 mm dokáží odhlučnit až o 15-18 decibelů.

Triky, které se dají udělat přímo v bytě

Nabízí se ale i další triky proveditelné přímo v bytě. Ty vám pomohou tlumit hluk třeba od nepříjemných sousedů, se kterými není v této otázce dohoda (i takoví se bohužel často najdou) nebo máte-li v domě hospodu, hudební klub. Nebo v případě, že naopak vy nechcete svým hlukem obtěžovat okolí, když váš syn má kapelu a její pravidelné zkoušky probíhají u vás. Zvuk hodně roztříští tlusté a hodně chlupaté koberce. Pomohou i speciální tapety, závěsy na oknech. Také rozmístěním nábytku se zvuk tříští. Rozhodně ale hladinu hluku nepodceňujte, mohlo by se to velmi negativně podepsat na vašem zdraví.



Související:  Plastová okna těsní dobře