Skladování ovoce a zeleniny: Jak si udělat zásoby na zimu
Žijete v menším bytě, a přesto byste si nyní rádi udělali zásoby ovoce a zeleniny na zimu. Jenže kam je vůbec dát a jak jim zajistit ty správné podmínky pro uskladnění?
V obchodech i na trzích najdeme pytle brambor či jablek a nejednomu z nás některé druhy zachutnají a chtěl by se jimi zásobit na zimu. Pokud máte domek s velkým úložným prostorem, není co řešit, jenže bydlíte-li v garsonce v paneláku, je situace složitější. Řešení ale existuje.
Sklep je nejlepší volba
Pokud k vašemu bytu patří i sklep, máte vyhráno. Sucho, tma a chlad, které ve sklepě panují, jsou ideálním prostředím pro uchování brambor, aniž by je postihla hniloba, nebo začaly předčasně klíčit. Nejlepší je teplota, která se pohybuje v rozmezí 2-4 °C. Do sklepa patří i česnek a cibule.
Balkon jako ovocná spižírna
Nemáte-li sklep, přesto nevěšte hlavu. Využít ke skladování se dá i malý balkonek. Pořiďte si nejlépe dřevěné, případně plastové přepravky. Vystelte je třeba režným pytlem, nebo polystyrenem, tedy měkčím, ale vzdušným materiálem. Ovoce, například jablka nebo hrušky (natrhané i se stopkou, pak déle vydrží) zabalte do novinového papíru a naskládejte de bedny. Dávejte pokud možno jen jednu vrstvu. Navrch bedničku opět přikryjte pytlem či polystyrenem a umístěte ji na balkon. Hlásí-li v zimě předpověď počasí větší mrazy, mějte připravenou deku, kterou přes přepravky s ovocem přehodíte.
Kořenovou zeleninu do bedny s pískem
Chcete-li skladovat kořenovou zeleninu jako mrkev, petržel, bulvový celer, kedlubny, pastiňák nebo křen, pořiďte si dřevěnou bedničku, kterou vysypete mírně vlhkým pískem. Můžete ho případně smíchat s rašelinou. Skládejte potom vedle sebe na střídačku mrkve špičkou a tlustým koncem a na narovnanou vrstvu pak opět nasypte písek. I bedničku s kořenovou zeleninou můžete přikrýt režným pytlem a strčit na balkon, nemáte-li sklep.
Oddělujte různé druhy
Pokud máte malé prostory a snažíte se do nich nacpat maximu zásob, dejte si pozor. Neskladujte ovoce a zeleninu na jednom místě. Dáte-li k ovoci třeba květák či kapustu, velmi rychle natáhne jejich pach. Proto ovoce a zeleninu přísně oddělujte. Nemáte-li dost prostoru, dejte alespoň třeba do jednoho rohu ovoce, do druhého zeleninu. Chcete-li také zabránit přenosu pachu na ovoce, můžete použít plastové sáčky, ovšem opatřené otvory, aby se v nich nesrážela voda.
Prevence hniloby podle babiček
Samozřejmě pro skladování vybírejte jenom zdravé ovoce a zeleninu. Nepoškozené plody jablek a hrušek umisťujte stopkou nahoru. Z kořenové zeleniny odstraňte před uskladněním nať a nechte ji dobře oschnout. Oschlou cibuli a česnek svazujte do copů. Během zimy svůj minisklad občas zkontrolujte, abyste si ověřili, zda nic nehnije. Také můžete jako prevenci hniloby zkusit použít jeden recept z dob našich babiček: Mezi ovoce položte listy kapradí ovšem bez výtrusů a oddělte je od ovoce tenkým papírem.
Zanechat odpověď