Senioři zúročí své zkušenosti psaním Wikipedie

Seniory a jejich zvyšující se počítačovou gramotností jsme se už zabývali. Faktem je, že stále více občanů se starším datem narození si ví rady s počítačovou technikou. Není už pro ně neznámým strašákem jako kdysi. Proto se naskýtá šance, jak využít schopnosti seniorů v této oblasti. Jedním z nich je i projekt Senioři píší wikipedii.

Encyklopedie nevzniká sama od sebe

Wikipedie je nám všem velice dobře známá počítačová encyklopedie, kterou najdeme na internetu. Kdykoli něco hledáme, potřebujeme zjistit význam nějakého slova, hlubší souvislosti o nějakém problému, vysvětlení nějaké definice, většinou saháme na internetu právě po ní a listujeme jí. Ovšem důležité je podotknout, že tato encyklopedie, která je zadarmo, bez jakýchkoli poplatků k dispozici široké veřejnosti, se samozřejmě nevzala ze vzduchu, jak si možná někteří lidé myslí. Stojí za ní obrovské množství práce spousty lidí, což si možná běžný uživatel této encyklopedie ani pořádně neuvědomuje. Obvykle jenom do Wikipedie sáhne po výsledku a už se nepídí po tom, jak vznikl. Přitom tato encyklopedie má být zdrojem velkého množství informací z různých oborů. Proto pokud se najde dobrovolník, který je ochoten svými vědomostmi na Wikipedii přispět, je to vždy vítané.

Starší lidé mohou projekt posunout na vyšší úroveň

Právě na tomto základu se zrodil projekt Senioři píší Wikipedii. Jde o všestranně přínosné dílo. Senioři aktivně a užitečně využijí svůj čas. Mohou dát k dispozici svoje vědomosti, kterých za celý život nasbírali velké množství a tím pomoci rozšířit obzor mnoha uživatelům této encyklopedie. Zároveň je výhodou, že senioři zároveň disponují velkým množstvím času. Jestliže spojí své zkušenosti a věnují psaní dostatek času, tvoří ideálního přispěvatele, který může na začátku 21. století nabídnout svůj potenciál tvůrcům Wikipedie. Většinou tuto encyklopedii píší hlavně mladí lidé ve věku do třiceti let. Přitom právě zapojení i osob staršího data narození může velmi posunout její obsah na vyšší úroveň, protože teprve zkušenostmi, které provázejí vyšší věk, jsou lidé schopni lépe třídit informace a posuzovat je s větším nadhledem.

Související:  Ferdinand Porsche a Karel Hubáček

Editaci vás naučí v kurzu

Jednoznačně tedy platí, že zapojení ostatních věkových kategorií do tvorby Wikipedie bude znamenat zlepšení jejího obsahu. Tím ale v žádném případě nechceme říci, že by mladí lidé encyklopedii psali špatně, jenom je třeba zdůraznit, že pestrost věkových skupin je důležitým přínosem. Důležité je, aby starší lidé měli možnost a příležitost předávat své vědomosti mladším, a právě Wikipedie je k tomu ideální příležitostí. Příspěvky starších lidí dávají pak encyklopedii větší vyváženost. Program Senioři píší Wikipedii inicioval na podzim roku 2013 profesor Jan Sokol, který je sám letitým wikipedistou. Nad celým projektem převzal záštitu. Koordinátorem projektu je přitom Vojtěch Veselý. V knihovnách (například v Městské knihovně v Praze, ale také v Knihovně města Plzně) už proběhlo několik jednodenních kurzů zaměřených na úpravu, doplňování hesel, ale i na tvorbu nových hesel pro Wikipedii se zaměřením na seniory.

Nová výzva a životní náplň

Do projektu se může zapojit vlastně každý senior, kterému nechybí chuť pustit se do něčeho podobného. Může se zabývat tvorbou hesel podle svých zájmů, ale i jejich úpravou a doplňováním. Právě na již zmiňovaných jednodenních editačních kurzech, se senioři dozvědí, jak na to. Bližší informace se dají sehnat na adrese: http://seniori.wikimedia.cz nebo také na e-mailové adrese seniori@wikimedia.cz. Pro mnohé seniory se tvorba Wikipedie může stát novou výzvou, jak zúročit své zkušenosti, jak získat jednu z dalších a zajímavých životních náplní.