Pěstujete doma sazenice? Nezapomeňte větrat

Pěstování sazenic ze semen je častou jarní aktivitou mnohých panelákových zahrádkářů. Na jaře je zem venku ještě studená, aby se v ní dala přímo pěstovat zelenina. Proto se semena sejí do výsadbových nádob a pěstují za oknem. Papriky asi čtyři měsíce před výsadbou venku, rajčata asi dva měsíce před tím, než se dostanou do záhonů. A po celou dobu musí být pravidelně zavlažované. S tím souvisí i jeden problém, který bychom neměli podcenit.

Každý den dáme svým malým sazenic pravidelnou dávku vody. Kam se však potom poděje? Správně, ze substrátu se dostane kořínky do rostlin. A potom? Přes listy se odpaří. Do vzduchu v pokoji, v níž jsou sazenice na okně.

Pěstování sazenic doma zvyšuje vlhkost vzduchu v bytě. Proto je nezbytné pravidelně větrat a větrat více, než po jiné období, kdy se vlhkost vzduchu nezvyšuje tak výrazně, jako na jaře. Pokud se totiž byt nevětrá, vzdušná vlhkost začne kondenzovat na nejstudenějších plochách. Zpravidla v rozích místností, na spodku okenních tabulí, popřípadě za nábytkem, kde nejméně proudí vzduch. Pokud vlhkost dlouhodobě kondenzuje, vznikají plísně a jejich spóry podporují vznik dýchacích problémů, o kterých si myslíme, že nevíme, co je způsobuje.

sazenice za oknem

Předpěstováním sazenic zeleniny doma urychlíme pěstování zeleniny v zahrádkách. A také tím můžeme ušetřit peníze, protože v sezoně výsadby do záhonů nejsme odkázáni na nabídku na tržnicích. Máme dostatek sazenic a také víme, jaké odrůdy jsme seli a jaké plody budeme na podzim sklízet. Při snaze o soběstačnost i šetření nesmíme ale zapomínat, že pěstování sazenic zeleniny krátkodobě zvyšuje vlhkost vzduchu v příbytku a proto nezapomínejme pravidelně větrat. Ale tak, aby průvan neohrozil naše sazenice. Pouze tak si užijete zdraví ze své zahrady bez ohrožení svého zdraví už na jaře.



Související:  Když se jaro zeptá