Byt je velká investice – co si pohlídat
Po vlastním bydlení touží každý, co si budeme povídat. Jakmile nastává období, kdy je člověk přesvědčen o tom, že by si rád pořídil vlastní byt, musí se držet při zemi. V opačném případě vás tento krok může stát nemalé finanční prostředky, o které byste mohli přijít. Vždy tedy dodržujte jistá pravidla, o kterých si povíme více informací v následujících odstavcích.
Byt je velká investice
Co si budeme povídat, koupě bytu je velká investice. Svým způsobem by se dalo říct, že je to téměř životní investice, protože patří mezi vůbec ty nejdražší. Nezáleží teď na tom, zda se jedná o hypoteční úvěr nebo hotovost. O finanční prostředky nechcete přijít ani při jedné z těchto možností. Trápilo by vás to totiž následně i několik měsíců, popřípadě let. Jako první si zjistěte více informací o člověku, který nemovitost prodává. Pokud jste si ověřili, že je prodávající a nemovitost bez exekuce, neznamená to, že ve chvíli, kdy budete podepisovat smlouvy, se nějaká exekuce neobjeví.
Tento krok si musíte pohlídat jak na začátku obchodu, tak před podpisem smlouvy. Ideální je, aby vám dal sám výpis ze svých registrů dlužníků. Může vám to teď připadat nevhodné, ale věřte nám, že v případě, kdy člověk nemá žádné tajemství, nemá s tímto krokem sebemenší problémy. Kromě exekucí je dobré si pohlídat právní stav dané nemovitosti. Pokud má nemovitost právní vady, bude to s největší pravděpodobností zapsáno na katastrálním úřadu. Vše si řádně prostudujte, včetně toho, zda opravdu jednáte s majitelem nemovitosti, a ne s podvodníkem.
Technický stav a pravost inzerátu
Právní stav nemovitosti je jedna věc, ten technický je ovšem věc druhá. Technický stav nemovitosti by měl být zcela v pořádku. Pokud koupíte nemovitost, u které zjistíte, že není vhodná pro účely bydlení, nastává velký problém. Ano i tady existují reklamace, ale sami uznejte, že nahánět prodávajícího může být běh na dlouhou trať, kterému lze alespoň částečně předejít tím, že si při koupi bytu objednáte odborníka, který se na nemovitost podívá. Jedině tak minimalizujete možné reklamace a zbytečné problémy, které by mohly nastat.
Dalším častým problémem je samotný inzerát neboli spíše jeho popis. Často se v něm dočtete lživé informace, které jsou zkreslené nebo zcela vymyšlené. Majitelé si skutečné informace většinou nezjišťují, takže případné inzeráty jsou napsány z hlavy. Projděte si byt a nebojte se ho sami změřit. V mnoha případech ho ani měřit nemusíte, a to z toho důvodu, že už od oka poznáte, jestli jsou informace pravdivé či nikoli. Ať už je pravda kdekoli, zkuste se poté zeptat majitele, proč jsou informace lživé a čekejte na to, jakou vám dá odpověď.
Ověřte si lokalitu
Na závěr si ověřte lokalitu. Vyhovovalo by vám tady bydlet? S koupí bytu v žádném případě nespěchejte. Musíte se vžít do role, že tady budete žít například několik let. Dokážete to? Nebo se vám lokalita zdá nevyhovující? To už si musíte vyhodnotit sami.
Zanechat odpověď