S jarním úklidem si poradíte i bez drahých saponátů

Připadá vám, že jarní úklid, který se kvapem blíží, je rok od roku dražší a dražší? Určitě se moc nepletete, protože ceny stoupají v mnoha odvětvích a výjimkou samozřejmě nejsou ani saponáty a úklidové prostředky. Jak ušetřit? Můžete si vyzkoušet úklid podle receptů vašich babiček. Ty se musely obejít bez nejrůznějších moderních saponátů a vystačit si většinou s přírodnějšími prostředky. Přesto se nedá říct, že by jejich úklid byl horší, právě naopak.

Všechno máte ve své kuchyni

Jaké prostředky budete potřebovat, pokud si chcete úklid alá naše babičky vyzkoušet? Budou vám stačit věci, které patří mezi naprosto běžnou součást dobře vybavené kuchyně. Tedy citron, čaj, ocet, olej, sůl a prášek do pečiva. Ano, opravdu nemusíte mít nic navíc. Jak na to?

Na nábytek stačí studený čaj

Uvařte si konvici černého čaje, nechte ho vylouhovat a potom počkejte, až vystydne. Jakmile bude studený, připravte si hadřík a namočte ho do čaje. Můžete jím zlehka potřít dřevěný nábytek, ale třeba také laminátové povrchy v kuchyni a dokonce třeba i linoleum na podlaze. Chvilku nechte působit a pak se na všechno vrhněte se suchou utěrkou. Pečlivě vytřete do sucha. Uvidíte, že se dřevěné povrchy budou lesknout a podlaha bude také pěkně čisťounká. Čaj ovšem nevyplýtvejte všechen, trochu si ho ještě ponechte v konvici.

mop

Olej s esencí vyčistí i provoní byt

Jestliže se chystáte zaúřadovat na prachu na policích nebo třeba staré dřevěné parketové podlaze, připravte si vlažnou vodu, rostlinný olej a rozprašovač. Můžete přidat i pár kapek vonných esencí, pokud chcete, aby se vaším bytem linula příjemná vůně. Nakapejte olej do vody, přidejte vonné esence a vlijte do rozprašovače. Nastříkejte rozprašovačem jemnou mlhu na poličku a pečlivě ji vytřete. Nejenom, že bez potíží stáhnete nečistoty a prach, ale ještě navíc získají poličky lesk a lehký film zabrání dalšímu usazování nečistot.

Související:  Rolety jsou stále oblíbenější

vycistit

Nemáte-li rádi ocet, sáhněte po soli

Pokud chcete vrátit zašlým kobercům ztracenou barvu, pečlivě je vyluxujte. Pak je vytřete buď hadrem, nebo kartáčem namočeným ve vodě s octem. Barvy příjemně prokouknou. Stejně dobře můžete hadřík s octovou vodou použít i na kožené povrchy sedaček a gaučů. Pokud špatně snášíte octový zápach, může vám stejně dobře a efektivně posloužit také obyčejná kuchyňská sůl. Posypete s ní koberec a pak po něm s úplným klidem budete jeden den šlapat. Nakonec všechno vysajete vysavačem. Uvidíte, že sůl na sebe účinně stáhne nečistoty. Ostatně soli si připravte dostatečnou zásobu, budete ji ještě potřebovat.

Několik receptů zvládne i hodně špinavá okna

Domácí prostředky se neztratí ani v případě mytí oken. Určitě doma máte nějaké staré dámské punčochy, které jsou rozbité, a chtěli jste je vyhodit. Nedělejte to a naopak s nimi zkuste okna přeleštit. Jestliže je ovšem špína trvanlivější, překrojte si cibuli a potírejte s ní zašpiněné úseky. Pokud jste si ponechali trochu studeného černého čaje, přichází čas i na něj. Navlhčete s ním hadřík a okno přetřete. Jemným hadříkem ho pak dokonale vyleštěte. V případě, že ovšem máte okna z nějakých důvodů plná mastných skvrn, připravte si horkou vodu s mýdlem a kápněte do ní citronovou šťávu nebo ocet. Funguje jako dokonalé odmašťovadlo.

domov

Na odpady je nejlepší prášek do pečiva

Sůl pomůže i proti připáleninám. Stačí ji třeba nasypat na postižené místo, třeba na sporáku, nahřát ho a nechat vychladnout. Kartáčkem pak vše stáhnete a hadříkem doleštíte. Nedaří se vám dokonale vyleštit chrom? Můžete si pomoci tím, že na hadřík nanesete trochu mouky a vše s ním přeleštíte. Na ocel, měď a mosaz zase funguje směs polohrubé mouky, soli a octa. Na stopy po hrncích na sporáku se zase hodí cibulová šťáva. S vodním kamenem na bateriích si poradí ocet, na vyčištění odpadu je pro změnu nejlepší prášek do pečiva, který do něj nasypeme, a přelijete horkou vodou. Uvidíte, že zmiňované prostředky fungují velmi dobře a navíc ještě hodně ušetříte.



Související:  Jak neobtěžovat sousedy při přípravě řízků