Rodinný dům vmáčknutý do paneláku? Je to možné!

Stěhujete se z rodinného domu do panelákového bytu? Ačkoli vám tato představa může připadat nesmyslná, protože v rodinném domě máte mnohem více prostoru a většinou navrch i zahrádku, i taková událost se může v životě člověka přihodit. Se stěhováním se můžete vypořádat se ctí a ani stísněnější prostor se pro vás nemusí stát problémem. Panelákový byt tak dokonce může vzdáleně připomínat rodinný dům.

I na balkoně můžete grilovat

Jak na to, aby přesun z rodinného domu do paneláku byl co nejefektivnější a nemuseli jste se vzdávat většiny věcí a uzpůsobili si prostor co nejúčelněji? Především je třeba si vybrat větší panelákový byt, alespoň 3+1, se kterým se dá pracovat. Při celkové rekonstrukci pak jde o to, co nejvíce otevřít a spojit prostor v bytě. Odstraněním některých příček pak můžete lépe využít celý byt. Vhodné je také udělat nové elektrické rozvody. Existují například speciální frézy na panely. Díky nim se výměna rozvodů dá udělat poměrně dobře. Stačí jenom zvolit firmu, která tuto technologii využívá. Pokud máte k bytu také balkon, dá se v tomto případě natáhnout rozvod elektřiny i sem. Díky zásuvce na balkoně se potom dá v zimě grilovat.

gril

Vytvořte velký obytný prostor pro rodinu

Větší obytný prostor vytvoříte například vybouráním příčky mezi obývacím pokojem a kuchyní. Tím se vytvoří srdce domu, prostor, důležitý hlavně pro větší rodinu. V rodinných domech bývá srdcem právě velká světnice, umístěná obvykle v přízemí. Právě v propojené obývací kuchyni se bude odehrávat veškeré rodinné dění. Tady se bude sedět a pít káva, řešit rodinné problémy, domlouvat různé věci. Proto je důležité, aby byl účelně a dobře zařízený. Kuchyňskou a jídelní část je vhodné šikovně oddělit, například formou jakéhosi ostrůvku, skříňky, která pomyslně volný prostor rozčlení. Stejně tak by měla být šikovně oddělena kuchyňská a jídelní část od obytné, i když dohromady tvoří velký prostor. Dá se to udělat například jinou barvou malby stěn. Zatímco kuchyně může mít třeba meruňkovou barvu, v obytném prostoru zvolíme okr, různé niky, výklenky také mohou rozčlenit prostor.

Související:  Do zahrady dobře obutý

interier

Iluze vstupu z domu do zahrady

Navíc zrušením příčky a propojením původních dvou místností (kuchyně, obývací pokoj) můžete navíc získat i možnost provést rekonstrukci oken a vytvořit třeba i prosklenou stěnu na balkon. Plný díl, který zde byl kvůli příčce, se dá nahradit dalším oknem. V bytě pak bude více světla, bude zde lépe vidět a navíc prosklená stěna bude evokovat vstup na zahradu. Zpestříte-li balkon několika zelenými rostlinami, bude iluze, že vstupujete přímo z domu do zahrady téměř dokonalá. Opět se tak o krůček přiblížíte životu v domku se zahrádkou. Minimální úpravy by při celkové rekonstrukci měly potkat ložnice. Ty mohou zůstat prakticky v původním stavu, protože jde o uzavřený prostor. Chcete-li také ještě více opticky zvětšit celkovou plochu bytu, vyberte do všech místností mimo koupelny WC jednotnou stejnou podlahovou krytinu.

Z jedné z koupelen je prádelna

Větší panelákové byty také někdy mívají dvě koupelny. Ty se mohou zdát jako zbytečné. Proto je možné z jedné z nich udělat například prádelnu a umístit zde pračku, vzhledem k tomu, že jsou zde stoupačky a tedy přívod vody. Z části může místnost sloužit jako prádelna, z části jako odkladový prostor pro věci. Například police pro ukládání sezónního oblečení, pokud není k dispozici šatna, úkryt na kuchyňské spotřebiče jako třeba vysavač, žehlička atd. Tedy nahrazuje de facto komoru v rodinném domě. V druhé funkční koupelně je v rámci rekonstrukce možné provést některé úpravy (spojení sprchového koutu a vany apod.).