Jak uschovat v paneláku boty?
Panelákové předsíně jsou obvykle poměrně malé, a proto často nastává velký problém. Kam umístit velké množství bot, které rodina nashromáždí? Stačí, když si uvědomíte kolik párů zimních a letních bot máte i jenom jako partneři, natož potom když založíte rodinu a vidíte, tu spoustu bot a botiček, které patří vašim dětem. Jak je hezky a účelně uložit, aby nepřekážely? Neobejdete se bez botníku.
I když máte dobré sousedy a můžete nechat alespoň část bit na chodbě, stejně potřebujete skříňku, do které byste přebytečnou obuv odkládali. Řešení umístit botník na chodbu ale připadá v úvahu skutečně jenom v případech, kdy jsou vztahy v domě přátelské a nekrade se zde. Přesto je dobré i botník přede dveřmi zamykat. Navíc protestovat mohou hasiči, z hlediska požárních předpisů by na chodbě nemělo být vůbec nic. Někde dokonce provádějí kontroly a pokutují nájemníky za botníky nebo i jiný nábytek umístěný na chodbách. Pokud dojde v domě k požáru, může být skutečně nábytek na chodbě pastí, která znemožní hasičům pohyb. Proto je jednoznačně lepší mít botník umístěný v bytě.
Šikmé kladení uspoří prostor
Jak ale vymyslet řešení botníku, do kterého by se vešlo maximum bot, a přitom zabral naprosté minimum prostoru? V nabídkách nábytkářských společností najdete velké množství různých řešení. Například existují botníky, jejichž hloubka je cca 15 centimetrů a boty se do nich vkládají šikmo špičkami dolů. Když vezmete v úvahu běžné velikosti bot dospělých, je naprosto jasné, jak významnou úsporu prostoru šikmé kladení obuvi přináší. Díky němu nebude skříňka nijak trčet do prostoru a vy se nezabijete pokaždé, kdy půjdete kolem ní. Výborným řešením je i vestavěná skříň s botníkem, která mívá velmi účelně členěný prostor a nebývá problém v ní cokoli uložit. Úspěšně se dají využít i rohové prostory.
Botník slouží i jako sedátko
Pokud ale máme místo na hlubší a masivnější botník, zpravidla se jedná o typ, který můžeme využít jako sedátko na obouvání. V tom případě by botník měl být zavírací. Na dvířkách by ovšem neměla být žádná výrazná klička či úchytka, abyste se o ni při obouvání neporanili. Vhodné je k otevírání a zavírání dvířek botníku využít takzvaný záskočec, kdy po zmáčknutí dvířka odskočí a otevřou se vám a naopak když na ně přitlačíte, zavřou se a zacvaknou. Do takového bytelného botníku obvykle kladete boty rovně, protože je dostatečně hluboký. Můžete ale využít více poliček těsně nad sebou, což není u zmiňovaného botníku se šikmým kladením špičkou dolů možné. V zásadě potom budou tedy oba typy botníků přibližně stejně skladné. Zavíratelné botníky sloužící i k sezení ale mají jednu podstatnou nevýhodu: nejsou větrané. Proto slouží spíše jako skladovací prostor například v zimě na letní boty a naopak v létě na zimní boty. Není do nich vhodné dávat boty běžně denně používané, protože ty potřebujete nechat vyvětrat. Sezónní boty také můžete skladovat v komoře nebo ve sklepě.
Zanechat odpověď