Postavte si vlastní bazén klidně i v paneláku

V posledních dnech k nám dorazilo léto. Každý ovšem nemá možnost udělat si volno a vyrazit k vodě. Někoho honí pracovní povinnosti a nemá čas, jinému chybí peníze. Užít si trochu vody ale můžete téměř kdekoli. Malý bazén se dá vybudovat i v paneláku.

Projektovou přípravu nepodceňujte

Není nutné mít vždycky rodinný dům se zahradou, abychom si mohli dopřát příjemné koupání. Leccos se dá vymyslet i v paneláku. Ano, i v panelákovém domě si můžete postavit bazén. Pochopitelně, že k tomu potřebujete povolení a dokumenty pro realizaci stavby. Jamile je máte v kapse, můžete se pustit do stavby. Projektovou přípravu bazénu ale rozhodně nepodceňujte, nemuselo by se vám to vyplatit. Důležité je pečlivě si prověřit projektanta i celou firmu, která vám bude stavbu dodávat. Dbejte na jejich zkušenosti, najděte si reference. Pak nebudete zklamaní a budete se moci vykoupat v bazénu bez toho, že byste se museli tlačit mezi spoustou lidí a veřejném koupališti.

Využijte přízemí a sklepy

Takzvané ztracené bednění umožní, že se dá bazén postavit i uvnitř již hotového objektu. Vybuduje se železobetonový skelet a v něm se umístí bazén francouzského typu s bezpotrubní filtrací, dále ohřevem vody a také protiproudem. Kvůli tomu, aby se dosáhla hloubka vhodná na plavání, bazén se zapouští. Je tedy možné ho vybudovat například v přízemí a sklepních prostorách. Sklepy jsou nejideálnější, protože zde budou nejmenší tepelné ztráty u celé minihaly, kterou bude místnost s plaveckým bazénem tvořit. Rozhodně se v takovém případě nemusíte bát, že půjde o nějaké obrovské stavební úpravy. Je možné vybudovat železobetonový skelet různých tvarů, nemusí být omezený jenom na obdélník nebo ovál. Dá se tak využít různý prostor jak ve sklepě nebo dokonce i v poschodí.

voda

Filtrace bez nutnosti potrubí a otázka ohřívání vody

Pro stavby v panelácích jsou výhodné bazény s bezpotrubní filtrací vody. Jinak totiž kromě plochy na bazén musíte počítat i s technickým zázemím bazénu, tedy čerpadlem, filtrací a ohřevem vody. U bezpotrubní filtrace potom navíc nehrozí, že z potrubí unikne voda nebo nastanou jiné potíže. Nemusíte se namáhat s přípravou, kopáním a instalací rozvodů potrubí. Měli byste si také vybrat způsob ohřevu vody pro váš bazén. Můžete si vybrat buď elektroohřev, nebo výměník, případně ohřívání vody v bazénu pomocí tepelného čerpadla. Další možností je solární ohřev, tedy ohřev pomocí solárních panelů umístěných například na střeše budovy, ovšem ten u panelákové stavby nepřipadá v úvahu, dá se uplatnit jen na šikmých střechám rodinných domů.

Související:  Tip na výlet: zámek Lednice

Nepodceňujte vzduchotechniku a hygienu

Při budování bazénu je samozřejmě nezbytné vybudovat i vzduchotechniku. Jinak totiž může dojít k potížím způsobeným vlhkostí vody a teplotou, což může nakonec jinak kvalitní stavbu naprosto degradovat a způsobit velké a naprosto zbytečné finanční ztráty. Nezbytné je pamatovat i na základní hygienické zázemí bazénu, které by měla tvořit šatna pro odkládání oblečení, dále koupelna se sprchou. Dále je nutné zajistit pravidelnou údržbu vody, tedy optimální chlorování. Pokud jde o prostředí bazénové místnosti, nejlepší je relativní vlhkost vzduchu cca 60-70 %.

Jak docílit úspor

Důležitou otázkou jsou také úspory energie, aby provoz bazénu byl co nejekonomičtější. Čím můžete minimalizovat případné ztráty? Jednak perfektní projektovou přípravou a dokonalým provedením stavby. Kvalita rovná se úspora, neboť bude vznikat minimum poruch a technických potíží, které navyšují náklady. Dalších velkých úspor můžete docílit zakrytím bazénu. Bude docházet k menším tepelným ztrátám, menšímu odpařování vody a ve výsledku se to může projevit jako úspora energie o velmi příjemných 30-40 %. Tím se také uspoří prostředky za odvlhčování. Nezapomínejte také na optimální poměr teploty vody a vzduchu, teplota vzduchu by měla být přibližně o stupeň až dva Celsia vyšší než teplota ohřáté vody v bazénu.