Barvy a bydlení: Jak si vytvořit útulný domov?

Už dávno není pravda, že panelákové bydlení je neútulné a nevzhledné. Naopak. Mnohá sídliště už v průběhu času utěšeně obrostla zelení. Vyběhnete z domu a jste jako v parku. Rekonstrukce fasád je často proměnila z šedi do různých pestrých barev, takže ten svůj dům poznáte zdaleka. A pomocí barev si můžete zútulnit i svoje bydlení.

Zvolte si styl, který vám nejlépe vyhovuje

Možností máte spoustu. Hlavně si na úvod položte otázku, jaký styl vám nejvíce vyhovuje. Než začnete byt barevně ladit, měli byste mít v tomto ohledu jasno. Každý dává přednost něčemu jinému. Někdo nedá dopustit na trochu rustikální styl ve spojení se dřevem. Jiný zase má rád účelný design, věci, které jsou praktické, mají své místo a snadno se omyjí.

Bílá a světlounce šedá je dobrý základ

Pokud rádi měníte styly, můžete jako základ použít bílou nebo světlounce šedou. Tahle barva působí naprosto nadčasově a neutrálně a její zdánlivě strohý nemocniční vzhled se dá velice snadno proteplit. Můžete obměňovat různými doplňky. Bílé stěny se dají oživit barevnými obrazy, závěsnými dekoracemi, tapetami, samolepkami. Použít můžete barevný plastový nábytek a lampy. Dostanete-li čas od času chuť na změnu, můžete jednoduše vyměnit nábytek za jinou barvu a přelakovat ve stejném tónu také skříně. Celková obměna tak nemusí být vůbec drahá ani nijak náročná a interiér se může zcela proměnit. Pokud patříte mezi milovníky dřeva a teple laděných interiérů, i tady můžete vzít jako základ bílou barvu a tu oživovat dřevěnými doplňky.

Pozor na syté odstíny

Chcete-li si ladit celý byt do barev, pak je vhodné nechat stažený strop bílý a stěny buď v jedné barvě, nebo patříte-li mezi odvážnější experimentátory, potom můžete zvolit i různobarevné stěny. Volte lomené a tlumené barvy, které působí na stěnách co nejpřirozeněji. Vyvarujte se příliš sytých barev, které nejenom, že opticky zmenšují prostor, ve kterém žijete, ale navíc velmi působí i na psychiku. Jestliže sytou barvu přesto chcete, dejte ji jenom na jednu stěnu a ostatní potom vymalujte buď bílou, nebo velmi tlumeným odstínem stejné barvy či neutralizující šedé nebo bílé. Zapomeňte příliš mnoho sytých barev v jedné místnosti. Brzy byste zjistili, že se barvy tlučou a vy nejste psychicky v pohodě.

Související:  Více světla rostlinám

Papoušci nepůsobí dobře

Sice je nyní dosti moderní používat více barev v jedné místnosti, ale v tomto případě více než kde jinde platí, že méně je často více. Volte maximálně dvě nebo tři barvy v jedné místnosti a buďte s nimi opatrní. Papouškovské kombinace všech možných barev dohromady nepůsobí dobře. Dobré je, vyberete-li jednu sytou barvu, například oranžovou, potom další zvolit bílou a jako třetí neutrální šedou. Tak zajistíte, že oranžová stěna bude interiéru dominovat, šedá bude tlumit její sílu a bílá působit naprosto neutrálně. Oranžová a šedá stěna mohou být naproti sobě, strop bílý a zbývající dvě stěny též bílé. Nebo je možné zvolit proti sobě zelenou a modrou na protější stěny a zbytek místnosti bílý. Podobně můžete zkombinovat třeba žlutou se zelenou a bílou. Zkuste si představit, že budete ve vymalované místnosti dlouhou dobu pobývat. Co by vám vadilo? Co by na vás působilo rušivě? Snažte se tomu předejít.

Záleží na světové straně i účelu místnosti

Jaké barvy a kam je nejlepší vybrat? Doporučujeme se vyvarovat ostře červené, která působí na vaši agresivitu, nebo také černé podporující depresivní stavy. Východně orientované místnosti budou působit výborně v jemné žluté nebo světlounce zelené, na západě bude dobře ladit třeba jemná meruňková nebo lososová, lehounce fialová. Na sever se naopak hodí světle modrá, šedá či zelená. Záleží také na tom, o jakou místnost půjde. Pro ložnice je vhodná světlounce zelená či modrá nebo jemně fialová. Pro obývací pokoje okrová, meruňková, lososová i světlounce žlutá. Kuchyň by měla být v teplých barvách. Vždy důležité, abyste s použitou barvou souzněli, cítili se v ní dobře.