I ve vlastním bytě jste jen rukojmím

Přijít teď odpoledne domů do příjemně vytopeného bytu je fajn. Zmáčknete vypínač a všude je světlo. Na plynovém sporáku si ohřejete jídlo z ledničky jednoduchým otočením ventilu. A večer si dáte příjemnou sprchu, protože pro horkou vodu stačí otočit kohoutkem na vanové baterii. Vše je to velmi pohodlné a nemusíte pro to udělat prakticky nic.
 

Aby tohle všechno fungovalo, o to se stará správcovská organizace bytů ve vašem paneláku. Nemáte tedy žádné starosti. Vlastně máte. Jednu jedinou. Na tohle všechno vydělat peníze. A je jedno, zda je byt vaším vlastnictvím anebo si ho pronajímáte, ať už od firmy anebo šikovnějšího jednotlivce. Musíte platit.

Všechno funguje, dokud máte zaměstnání a dokud funguje společnost kolem vás. Víte, kolik vyděláte, víte kolik budete platit nájem, víte kolik budete platit správci a víte i to, kolik vás bude stát elektřina, teplo i plyn do sporáku. Všechno je v pohodě. Pokud…

Pokud se něco nestane. Něco, na co nemáte v podstatě nijaký vliv, ale co má na vás zdrcující dopad. A najednou se zvýší cena tepla pro vaši bytovku. Dodavatel energie vám oznámí, že zvyšuje cenu anebo rovnou zbankrotuje. A ten nový vás nijak nešetří. Pro zvyšující se náklady vám správce změní výšku poplatků. A vy se na to všechno jen díváte, protože nemáte možnost oznámit zaměstnavateli, že zvyšujete cenu vaší práce.

Jediné, co můžete v této situaci udělat, je začat šetřit. Ale i to má svoje limity. Odhlásíte internet? To asi ne. Přestanete pouštět televizi, která má za den celkem slušnou spotřebu elektřiny? No zas na druhou stranu odpadové teplo televize i notebooku přispívá k vyhřívání vašeho bytu. Přestat topit v radiátorech nemůžete, protože by jednak byla zima, ale i tak zaplatíte minimálně těch 60% z předcházející ceny za teplo, protože i když do radiátorů teplo neproudí, proudí přes trubky ve vašem bytě a tedy musíte přispívat na provoz a „ztracenou“ energii v rozvodech. A ještě zaplatíte i nějaké firmě za správu a rozúčtování poměrových měřičů na radiátorech. Dobře vymyšleno, že?

Související:  Proč zalamovací sprchové dveře

A stejně to funguje i u teplé vody. Budete spotřebovávat méně, sprchovat se studenější? Velkou část platby tvoří procentuální paušál. I kdybyste nespotřebovali teplé ani kapku, zaplatíte vysokou fakturu.

Ve skutečnosti můžete ušetřit jen na elektřině a plynu, na které máte vlastní měřiče a v jejich ceně nemáte nijaké poplatky, které se vztahují na spotřebu v domě. Ale náklady distributorů a všelijaké jiné „příplatky“ na faktuře máte. Například poplatek za jistič, ehm, rezervovaný příkon. Nespotřebujete ani Watt, ale paušál zaplatit musíte.

Jestli vyděláváte víc, než je průměrná mzda, mohou se vám tyto skutečnosti zdát jen jako nepříjemná mrzutost. Ale jestli jste starobní důchodce a před nedávnem vás navždy opustil váš životní partner? Už to jen taková „mrzutost“ není. Už není na chléb. Anebo nezaplatíte a není byt. Hlavně, že je svoboda a demokracie.

Bydlení v bytovém domě z vás dělá rukojmí všech velkých dodavatelů. Zkrátka musíte platit, ať se vám to líbí nebo ne, ať se vám chce nebo ne, zda to platit zvládáte nebo ne. Popřemýšlejte, zda není čas změnit bydlení za levnější a nezávislé.