Okapy na chalupě zvládnete i sami

Zdědili jste nebo koupili starou chalupu na vesnici se zahradou? Jistě zvažujete, co s ní. S chalupou i se zahradou. Zatímco pěstování zeleniny vyžaduje značné úsilí, ovoce většinou dokáže růst samo. No nějaký ten čas musíme věnovat i samotnému starému domu. Dříve, než se pustíte do náročné rekonstrukce, zvažte, zda vám nepostačí, alespoň na prvních pár let, jen drobné opravy. Mezi takové patří dočasná oprava střechy a instalace okapů, které na starých domech nebývají.

Okapy mají za úkol odvést vodu ze střechy mimo dvůr a blízkost základů domu, aby nebyly podmáčené. Staré domy často trpí na vlhkost základů i stěn, je to způsobeno chybějící nebo starou izolací proti vodě. No samotné snížení množství vody ve dvoře dokáže situaci s vlhkými zdmi výrazně zlepšit. Přitom montáž okapů zvládne i šikovný domácí kutil.

spojka okapů

Kromě samotných žlabů, do kterých teče voda z krytiny a odtéká mimo dům, budete potřebovat koupit i háky na jejich upevnění ke střešní konstrukci. Dále záslepku na jeden konec nebo oba konce okapu a vtokový zvon na napojení na svod vody dolů na zem. Žlaby se spojují většinou překrytím a cínováním nebo nýtováním za použití tmelu, často jen tmelem. No nejjistější a nejvýhodnější pro laika je koupit si spojky, které prostě za pár sekund nacvaknete a v případě potřeby je můžetete kdykoliv rozpojit. Vše bez použití nářadí. Počet spojek záleží od celkové délky žlabů i od délek jednotlivých kusů. Koupit se dají dvoumetrové, třímetrové i čtyřmetrové.

Kromě délky je třeba před nákupem znát i průměr žlabů. V nabídce jsou žlaby (půlky trubek) o průměru 80, 100 nebo 125 mm (označované také obvodem než 250 mm, 330 a 400) a samozřejmě z různých materiálů. Od měděných, lakovaných přes plastové až k nejlevnějším ocelovým pozinkovaným. Volba rozměru závisí na tom, jakou délku a jakou plochu střechy budeme pomocí okapů odvodňovat, blíže vám poradí v prodejně zkušení prodavači. Na úzké domy prarodičů většinou postačují rýny o průměru 80 či 100 mm.

Související:  Elektrické nářadí pro domácí práce

háky na okapy

Aby rýny drželi pod střechou, potřebujete je upevnit pomocí háků ke střešní konstrukci. V základu máte na výběr dva druhy. Háky ploché a krokevní. Záleží od konstrukce krovu, jaké použijete. K dřevu je připevněte vruty za pomoci akumulátorové utahovačky.

Pro okap je důležité, aby měl spád, aby voda odtékala a nedržela se v rýnach, které by mohly začít rezavět. Optimální sklon je asi 3-5 mm na jeden metr délky. Svod okapu by měl být instalován na každých deset metrů délky okapu, ale v nouzi dokážete udělat okap i s jedním svodem po 15 až 20 metrech délky. Zejména tehdy, když potřebujete z úzkého, ale dlouhého domu odvést vodu mimo jeho konstrukci a nechcete svést vodu uprostřed dvora k základům.

Správný sklon si nastavíte pomocí tenkého ocelového lanka nebo provázku vyztuženého ocelovým drátem. Obyčejný provázek nestačí, protože ho nedokážete napnout do roviny, prověsil by se. Na horní kraj střechy namontujte první hák okapu, připevníte lanko a na dolním konci střechy upevněte lanko na vrut v krovu ve stejné výšce, jako na horním konci. Lanko musí být napnuté, proto musí být pevné i vruty. Poté pomocí dlouhé vodováhy na několika místech zkontrolujte, zda je lanko vodorovné, případně upravte jeho dolní konec. Potom podle změřené délky okapu a vypočítaného spádu osaďte poslední hák okapu a natáhněte lanko mezi tyto háky po přední i zadní části háku, v místě, kde je žlábek pro uložení rýny. Tyto dvě vedení vám umožní během montáže ostatních háků udržovat správný sklon žlabu po celé délce.

hotové okapy

Vzdálenost háků si rozvrhněte mezi 80 až 120 cm mezi sebou. Na tenké rýny stačí i těch 120 cm, na větší je dejte blíže k sobě, ponesou větší hmotnost většího množství vody při lijáku. V určené vzdálenosti připevněte háky ke konstrukci střechy, případně je posuňte podle polohy krokví. Když jsou krokve přikryté deskou, máte vyměření a umístění háků jednodušší.

Související:  Nebojte se ohlásit poruchu

Při montáži háků potřebujete stabilní dostatečně dlouhý žebřík a je dobré, když vám někdo pomáhá s jeho jištěním. V určené vzdálenosti položte hák ke krovi, pomocí vodících lanek dodržte přesnou výšku háku pod krytinou. Ploché háky máte možnost přihnout do správné polohy.

Rýna by měla být pod krytinou umístěna tak, aby ji krytina zakrývala ze dvou třetin. To dovolí vodě z krytiny stékat do rýn, ale sníh se „provalí“ nad okapem na zem a nebude zatěžovat okapy svojí hmotností, to by je mohlo ze střechy odtrhnout.

Když jsou všechny háky na svém místě, precizně namontované na krov v linii vodících lanek, ve spádu bez vln, je čas odstranit vodicí lanka a nasadit žlaby. Na první namontujte krajní záslepku, pravděpodobně ji dáte i na poslední rýnu. To si však nechte na konec, možná budete muset poslední rýnu zkrátit pilkou na železo. Krajní záslepky je vhodné kromě mechanického připevnění izolovat i klempířským tmelem, aby vedle krajů nestékala na zem voda.

zvon na okapu

Pomocí pilky na železo vytvořte v krajním žlabu zářez, na něj nasadíte zvon svodu okapu. Přesné místo si výměřte na střeše. Zvon se nasazuje na žlab a zajišťuje zahnutím plechových jazýčků.

Nejprve nasaďte do háků krajní rýnu se záslepkou na horním konci okapu. Potom nasaďte další kus těsně vedle něj. Postupujte až na konec okapu, namontujte zvon i záslepku do poslední rýny. Když jsou všechny žlaby na střeše, začněte od horního konce nasazovat spojky na žlaby. Předtím však upevněte první okap k hákům zahnutím plechových jazýčků na hácích. Takto postupně dorovnáte drobné rozdíly mezi vzdálenostmi rýn, na spojkách jsou zářezy na přesné uložení spojek na rýny. Zajištění spojených žlabů zahnutými jazýčky dokonale drží rýny ke konstrukci střechy a současně dovoluje pohyb okapů vlivem teplotní roztažnosti materiálu okapu při různých teplotách v zimě nebo létě.

Související:  Duha v zahradě

svod vody po řetězu

Když jsou okapy kompletně hotové, zůstává instalovat svod vody na zem. Můžete ho vyřešit plechovými rourami a háky nebo připevnit ke střeše několika vruty ocelový pozinkovaný řetízek s oky cca 6 až 10 mm a vodu pouštět na zem přes svodový zvon po ní. Vhodné je místo dopadu vody umístit malou skruž naplněnou štěrkem nebo plastový nízký široký květináč s otvory ve dně, také naplněn štěrkem.

Jistě se nejedná o ideální a profesionální montáž okapů, ale při údržbě starého domu si takto poradí i domácí kutil s jedním pomocníkem a za víkend dokážete ve dvojici namontovat bez problémů i dvacet metrů okapů na svůj dům. Získáte novou zkušenost, ušetříte za řemeslníky a bude vás těšit, co všechno dokážete.