Jděte v létě odhalovat skrytá tajemství a magii staré Prahy

Krásné počasí přímo láká na různé výlety. Nač být doma v paneláku, když venku je pěkně? Pokud se ale chcete vydat za strašidly a poznat i tu tajemnější tvář Prahy, není od věci vyrazit lehce navečer. Jeden den se můžete bát večer a za tmy, další den potom vyrazit za světla do muzeí a odhalovat pražská tajemství…

Když večer vrhá stíny…

Stmívá se, světla lamp kreslí v křivolakých uličkách Prahy roztodivné stíny, které nápadně připomínají postavy. Nejsou ale lidské, jsou strašidelné… Městem na rozhraní dne a noci zní ozvěna příběhů z dávné minulosti. Kdosi v klenuté místnosti malostranského domu při svíčce míchá v kotlíku elixír věčného mládí. Nedaleko na dlažbě zaklapou kopyta koní, otevřou se dvířka kočáru a do tmy vystoupí temná silueta. Přízrak? Strašidlo? Pojďme se podívat, co se to tu vlastně děje…

Zveme vás do uličky plné duchů…

Praha nám nabízí svoji tajemnou tvář, kterou nikdy nemůžeme úplně poznat, a právě proto stále více a více vzbuzuje naši zvědavost. Pokud i vás uchvátila tajemná atmosféra pražských uliček, máte jedinečnou příležitost se s ní seznámit v Muzeu pražských pověstí a strašidel v Mostecké 18 na Malé Straně, které nyní novou expozicí slaví pětileté výročí svého otevření.

Ve starých pražských čtvrtích snad nenajdeme ulici, náměstí, ba dokonce i dům, k němuž by se nevázala nějaká pověst z dob minulých. Lidé, kteří zde kdysi žili a tvořili ducha města, tu zůstali i po své smrti v podobě strašidel, přízraků a zjevení. Pověsti o nich dále šířili lidoví vypravěči a mnohé z postaviček se po čase staly legendami. Muzeum pražských pověstí a strašidel vám zprostředkuje nevšední setkání s nimi. Nejdříve se tak říkajíc vzájemně oťukáte, prohlédnete si kresby a plastiky strašidel. Díky interaktivní expozici potom třeba nahlédnete, jaká že to dušička se skrývá pod pokličkou vodnického hrnku nebo se vám zjeví sama kněžna Libuše se svým proroctvím. Po seznámení se strašidly sestoupíte o patro níž a rázem se ocitnete uprostřed temného středověku v uličce plné duchů. Je krátce po půlnoci, začíná hodina duchů a pražská strašidla vám přicházejí tváří v tvář naproti.

Související:  Více světla rostlinám

Vydejte se za elixírem věčného mládí

Kouzlo bublajících baněk naplněných alchymistickými lektvary pro vás poodhalí Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy, které sídlí na Jánském vršku 8 těsně pod Pražským hradem, v domě U osla v kolébce. Podle dochovaných legend je starý dům přímo spjatý s pražským pobytem magistra Edwarda Kelleyho (1555–1597), na slovo vzatého odborníka na magii.

Když vejdete, jakoby se kolem vás zastavil čas v době vlády císaře Rudolfa II. (1552–1612). Odevzdáte alchymistům symbolickou trošku zlata a ponoříte se do jejich světa. Dozvíte se, co to vlastně je alchymie a pro pobavení si vyzkoušíte i několik interaktivních exponátů, například si uspořádáte vesmír podle svých představ nebo se v obřím sudu stanete součástí výroby fosforu. Hned na to vás pohltí pověstmi opředená atmosféra Faustova domu. Po dřevěném schodišti, jednom z nejstarších v Praze, vystoupáte až nahoru do věže, kde vás uvítá dokonale vybavená alchymistická laboratoř. Zjeví se tu osobně i sám magistr Kelley, chybět nebude ani jeho guru John Dee (1527–1609) a sám císař Rudolf II. Překvapivě potkáte také mistra pera Williama Shakespeara (1564–1616) ovšem, co má zde na práci nebudeme předem prozrazovat, vše se dozvíte při prohlídce. A aby váš návrat z rudolfínských laboratoří do reality všedních dnů nebyl tak nepříjemný, můžete si závěr prohlídky zpestřit návštěvou stylové alchymistické vinárny Kellyxír. Nápoje zde servírované se pro vás možná stanou pravým elixírem mládí…