Byty je nutno větrat i v zimě

Nezbytnost větrání si uvědomujeme asi všichni, ale nejvíce se v bytovkách větrá v létě. Paradoxně tehdy, když je venku teplejší vzduch, jako v bytech. V zimě, kdy venku mrzne, mnoho lidí nevětrá, protože si myslí, že by si vyhnali teplo z bytu. Ale vzduch v bytě není jen o teplotě vzduchu. Pokud si nechcete přivodit problémy, měli byste svůj byt větrat i v zimních měsících.

Vysoká vlhkost v bytě je způsobena vařením, kdy se odpařuje voda z hrnců a v nevětraném bytě se shromažďuje v koutech nebo na spodku oken a vytvářejí se kapky vody. Dlouhodobě takový stav vede k vytváření plísní a následným nemocem dýchacích cest. Dalším zdrojem vlhkosti je sušení vypraných oděvů na sušácích v bytě nebo přímo na radiátorech. A samozřejmě dýchání lidí.

Kromě zvýšené vlhkosti představuje nevětraný byt ještě další problém. Zvýšený obsah kysličníku uhličitého, který vydechujeme, když naše tělo spotřebovává kyslík. Tento plyn nevidíme ani necítíme, ale zato nás může nepěkně potrápit. Jeho zvýšený podíl ve vzduchu se totiž projevuje bolestmi hlavy a nápadně připomíná začínající chřipku. Přitom stačí vyjít na chvilku na balkon, nadýchat se čerstvého vzduchu a potíže hned přejdou.

Proto pokud trávíte doma většinu času, nezapomeňte na pravidelné větrání. Nejlépe hned ráno po probuzení nebo ranní hygieně vyvětrejte za noc vydýchaný vzduch. Pak dopoledne, odpoledne i navečer. Otevřete okno na plno, stačí na jednu minutu, aby se vyměnil vzduch v místnostech, ale nevychladly stěny pokojů ani nábytek. Po zavření okna se čerstvý vzduch zvenčí rychle zahřeje, takže nebudete trpět zimou, ale budete dýchat čerstvý vzduch s dostatkem kyslíku. Nevysvětlitelné odpolední bolesti hlavy vás zázračně přejdou.

Vyšší koncentraci vodních par i CO2 mají na svědomí dokonale těsnící plastová okna, které si lidé dávají do svých bytů jako náhradu za stará dřevěná okna. Ty svou konstrukcí způsobovaly průvan a únik tepla, ale i trvalé větrání bytu. Po utěsnění oken šetříme spoustu peněz za teplo, ale nesmíme zapomínat na potřebu pravidelného větrání, zejména v dobách, kdy se v bytě trvale zdržujeme. Jako o víkendech nebo dovolené.



Související:  Opět středoevropský čas