Podnikání v paneláku

Když se řekne „živnost“, mnoho lidí si představí řemeslnou činnost. Na tu je třeba kromě zkušeností a praxe i vybavenou dílnu a materiál. Tedy nic, co by bylo vhodné k podnikání v bytovce. Ale jsou činnosti, které se dají začít provozovat i v obývacím pokoji. Jaké jsou právní rámce pro takové podnikání a jakou formu zvolit?

Soustružení dřeva nebo výroba ptačích budek rozhodně není činnost, kterou je možné dělat v bytě. Ale opravy počítačů, programování nebo zprostředkování obchodu či finanční služby mohou mít své „sídlo“ i na stolku v rohu obývacího pokoje. Aby se nejednalo o nedovolené podnikání, je třeba získat registraci a přihlásit se v pojišťovnách. A samozřejmě platit odvody a po skončení roku vše řádně zdanit na základě účetnictví.

Nejrychlejší cestou, jak začít podnikat, je vytvoření živnosti, přičemž je to i nejlevnější cestou. Doslova za pár stovek si necháte založit živnost specialisty, nemusíte nikam chodit, nic zjišťovat. A když budete mít v ruce živnostenský list, směle můžete poskytovat své služby nejen známým a odzkoušet si v praxi, jak vám vaše podnikání půjde.

podnikání

Pokud se nedaří nebo zjistíte, že na samostatné podnikání nemáte vlohy, vždy je čas na zrušení živnosti. No pokud se ve vaší nové „firmě“ chytíte, baví vás to a i slušně uživí, ba uvažujete o rozšíření podnikání, je čas zvážit přechod ze živnosti na sro. Společnost s ručením omezeným je v některých případech výhodná i tehdy, když stále poskytujete služby osobně, pracujete sám. Oddělí majetek používaný na podnikání od majetku rodiny, pro případ podnikatelského neúspěchu.

Začít podnikat v paneláku je výhodné, pokud si chcete ověřit správnost předpokladů a odhadů a k práci vám stačí mobil, notebook a internet. Dokonce to můžete dělat i při zaměstnání. Později se rozhodnete, zda je pro vás výhodné být zaměstnancem nebo zaměstnavatelem.



Související:  Na co se vyplatí si půjčit