Neustále skloňované topení: Jak ušetřit při vytápění bytu?
Ačkoli topná sezóna už pomalu končí, otázka, jak na topení ušetřit, je stále aktuální. Jakými pravidly se tedy při vytápění obytných místností našeho bytu řídit, abychom nešťastně nekoukali na účet za topení, který dostaneme? Dodržováním některých zásad můžeme účinně omezit spotřebu energie.
Nepřetápějte zbytečně místnosti
Především bychom jednotlivé místnosti svého bytu neměli zbytečně přetápět. Pokojovou teplotu kolem 20–22 °C udržujte jenom tam, kde skutečně celý den pobýváte a chcete mít teplo. Tedy třeba v obývacím pokoji. Je ale zbytečné topit na chodbě nebo v ložnici či na WC nebo v koupelně. Chodbou pouze přecházíme z jedné místnosti do druhé, na WC a v koupelně se zdržujeme jenom krátkou dobu. V přetopené ložnici se spí velmi špatně. Regulujte teplotu v každé místnosti samostatně. Když snížíte teplotu o jeden stupeň Celsia, už tehdy může spotřeba energie poklesnout až o 5 %. Bezproblémovou regulaci teploty v jednotlivých místnostech vám zajistí termostatické ventily a hlavice na topných tělesech.
Topení nevypínejte
Pokud odjíždíte, topení úplně nevypínejte. Vychladnutím stěn domu může dojít ke srážení vlhkosti a vzniku plísně. Když budete potom chtít zatopit a dosáhnout v místnosti stejné teploty jaká byla před vaším odjezdem, budete na to potřebovat mnohem víc energie. Nechte proto v době vaší nepřítomnosti topení zapnuté, ovšem na nižší teplotu. Nastavte termostat tak, aby se místnost vyhřála na standardní teplotu až těsně před vaším příchodem.
Zajistěte proudění vzduchu a krátce větrejte
Nechte kolem radiátorů proudit vzduch. Nezakrývejte radiátory záclonami či závěsy, nestavte kolem nich nábytek. To vše zamezuje volnému proudění vzduchu. Následkem toho radiátory pouštějí do oběhu mnohem méně energie. Větrejte krátce maximálně po dobu deseti minut, ale zato intenzivně. Zajistíte si tím dostatečný přísun čerstvého vzduchu, ale místnost zároveň nevychladne. Protože pokud by místnost vychladla, spotřebovali byste opět velké množství energie na její znovu zahřátí.
Utěsněte dveře a okna
Nepodceňujte pravidelné odvzdušňování radiátorů. Pokud nebudete odvzdušňovat, zbytečně si tím zvyšujete spotřebu energie, a to někdy až o čtvrtinu celkové hodnoty. Také si zajistěte kvalitní těsnící okna a dveře. Protahující dveře či okna vám mohou zbytečně zvedat náklady a to i o několik procent.
Volte radiátory s menším topným objemem vody
Vyměňte staré radiátory s velkým objemem vody za nové, které mají třetinu vody v systému proti těm starým. Velký objem vody v radiátorech totiž snižuje možnost rychlé regulace teploty, což také zbytečně a bohužel i výrazně zvyšuje topné náklady. Radiátory s nižším množstvím vody reagují na termoregulaci mnohem rychleji a účinněji, což nám uspoří penízky.
Zanechat odpověď