Balkonová zástěna: Vytvoří soukromí a nadělá spoustu parády
Máte u svého bytečku malý balkonek, ze kterého byste si rádi udělali svůj azyl? Přemýšlíte o tom, jak na to? Možná se vám bude hodit pár rad. Svůj balkonek si můžete ozvláštnit tak, abyste se v něm cítili dobře a měli i trochu soukromí.
Shora stačí markýza, slunečník či plachta
Oddělit se od zvědavých pohledů seshora, k tomu dobře poslouží větší slunečník, funkční markýza nebo také natažená plachta. Dodá vám potřebný stín před sluníčkem, ochranu před mírným deštíkem a zároveň i nezbytnou míru soukromí. Sousedé z horních pater, kteří by rádi viděli, co se u vás děje, tak budou mít smůlu. Vy si budete moci užívat na balkoně sladké chvilky, ať bude velké horko a sluníčko pálit nebo lehounce pršet, ani to vás nezaskočí. Pokud bude plachta, markýza či slunečník kvalitní, vydrží vám léta.
Zástěna s potiskem rostlin
Zábradlí na balkoně potom bude chránit zástěna, kterou natáhnete po všech stranách, tedy jak v čele balkonu, tak i po jeho stranách a připevníte na zábradlí. Zástěna přitom může mít různý potisk, třeba zeleného břečťanu a bude tak působit mnohem lépe. Výborně vás ochrání před pohledy ze sousedních domů, ale také před povětrnostními vlivy. Váš balkon bude díky zástěně mnohem méně trpět při prudkých zejména bočních deštích, ale také pražením horkého letního slunce nebo poryvy bočního větru. Díky tomu například bude mít mnohem větší trvanlivost také balkonová dlažba, protože před nepohodou počasí ji jako první filtr ochrání natažená zástěna. Materiál PEVA zajistí odolnost zástěny proti povětrnostním vlivům i slunečnímu UV záření a dál se už nemusíte prakticky o nic starat. Stačí je i pouze natáhnout a dobře upevnit na zábradlí tak, aby se neuvolnila. Na výběr jsou kromě už zmiňovaného břečťanu i různé další dekory, takže si každý může vybrat podle svého vlastního vkusu.
Umělé květiny jako živé
Navíc existují dokonce i umělé dekorativní ploty a zástěny, které poměrně věrné simulují živé rostliny. Tentokrát ale nejde o pouhý potisk, nýbrž o skutečné umělé květiny dodávané většinou ve čtvercích, jež připevníte na zábradlí. Vypadají velmi elegantně, na první pohled nepoznáte, že jsou umělé a nevyžadují žádnou péči. Pořídit si balkonovou zástěnu přitom není příliš nákladné. Získáte ji většinou za několik set korun, maximálně do tisíce, čtverec umělých květin simulujících živé rostliny o rozměrech 50 krát 50 centimetrů potom získáte za něco málo přes 100 Kč. Budete překvapeni, jak příjemně může proměnit balkonová zástěna váš malý panelákový balkonek.
Kam s květinami? Do kapsy
Další možností jak ozvláštnit balkon, získat na něm více soukromí a pohody jdou závěsné kapsáře na květiny. Tyto kapsáře vyrobené většinou ze stoprocentního PVC mají dvojí funkci. Jednak zajistí soukromí před pohledy zvenku, protože opět zakryjí část zábradlí a jednak umožní umístit květiny. Právě materiál PVC odolávají jakýmkoli i extrémním vlivům počasí, takže se nemusíte bát, že by dejme tomu materiál kapsáře začal praskat, loupat se apod. Práce s kapsářem je navíc poměrně jednoduchá. Do kapsy se vkládá trocha keramzitu sloužícího za drenáž, potom zemina, do které se zasazují rostliny. Kapsáře jsou mnohem skladnější a šikovnější než různé závěsné truhlíky či kbelíky, které je třeba dobře upevňovat, aby nespadly a nezpůsobily katastrofu. Upevnění kapsářů na balkonové zábradlí není nijak složité. Můžete si také vybírat z různých variant i barev. Chcete-li veselý balkon, zvolíte třeba kapsáře z oranžového, žlutého, zeleného či růžového PVC a vyskládáte z nich mozaiku, chcete-li jednotný styl, vyberete si pouze kapsáře jedné barvy a vytvoříte z nich celek.
Zanechat odpověď