Budeme mít čím naplnit panelákovou knihovničku?

I když máme malý panelákový byt, většinou alespoň kousek místa věnujeme i knihovničce. I v té nejzavilejší rodině, která už plně podlehla trendu elektronických knih, najdete alespoň jednu tištěnou knihu. Zkrátka klasické knihy nás neopouští. Pojďme trochu popřemýšlet o tom, jak se knihy budou vyvíjet. Není třeba mít strach. Jsou totiž místa, na které si prostě elektronickou knihu nevezmete. A navíc mezi lidmi stále chodí spousta staromilců, kteří nedají dopustit na vůni papíru a tiskařské černi. Koneckonců kniha nás provázela už několik staletí a půjde s námi dál. Není třeba se bát, že už nebudeme mít co do knihovničky dát.

Kniha se přizpůsobuje vývoji

Člověk v 21. století věnuje četbě mnohem méně času. Tomuto trendu se kniha přizpůsobuje nejenom obsahem, ale i formou. Například dochází k velkému boomu komiksů. Rychlé obrázkové čtení odpovídá práci s počítačem. Děti a mládež podle průzkumů méně čtou a potřebují proto obrázkový svět, který jim nahrazuje fantazii. S tím také souvisí hravé knihy pro nejmenší čtenáře v podobě různých tvarů.

V tištěné knize se odráží vývoj společnosti. Nakladatelé dnes nechtějí knihy s velkým rozsahem textu. V souvislosti s rychlou dobou si zvykáme na povrchnější čtení. České knihy je obtížné dostat do světa, neboť čeština je, bohužel, minoritním jazykem. V českých knihách je velké množství textu a často málo obrázků – to je v rozporu se současnými trendy.

kindle

Porostou děti s knihou?

Průzkumy ukazují, že české děti přestávají číst. Podpora četby ze strany českých státních institucí je ve srovnání se zahraničím poměrně malá. Existuje kampaň Rosteme s knihou, kterou zaštítil Svaz českých knihkupců a nakladatelů a společnost Svět knihy. Tato kampaň už bohužel není jenom prevencí, protože Národní knihovna a SKIP (Spolek knihovníků a informačních pracovníků) má k dispozici nepříznivé výsledky výzkumů týkajících se vztahu českých dětí a mládeže k četbě. Pro pochopení důležitosti četby postačí porovnat písemný projev dítěte, které čte knihy a dítěte, jež pouze pracuje s počítačem. Schopnost vyjadřování či uvažování v souvislostech člověku v potřebné hloubce poskytne především četba knih. Kampaně na podporu četby a vzdělanosti by měly jít ruku v ruce. Rodiče bohužel přestávají číst dětem, posadí je k počítači nebo k televizi. Velkou úlohu hraje výchova v rodině, také ve škole. Jestliže si někdo najde cestu ke knihám sám, je to pro něho obtížnější, protože už musí mít určité zkušenosti a sám chtít, snažit se. Má-li určitý základ z rodiny a školy, je to mnohem snazší.

Související:  Jděte v létě odhalovat skrytá tajemství a magii staré Prahy

knihy

Elektronické publikace mohou tištěným i pomáhat

Četba knih na počítači je jednou z možností. Hlavní role počítače ale bude stále spočívat ve vyhledávání a třídění informací.
Očekávalo se, že elektronické knihy a média výrazně sníží produkci klasických tištěných knih. To se však nepotvrdilo. Elektronické knihy se uplatňují v oblastech, kde mohou využít svých předností, které tištěná kniha postrádá – tam, kde je informace třeba vyhledávat nebo třídit.

Na internetu je obrovské množství balastu. Jak ale posoudíme, co je balast a co hodnotná informace? K tomu potřebujeme mít literární zkušenost, schopnost posoudit hodnotu informace.
Objevují se různé projekty, které organizují internetové vyhledávače (třeba Google) spolupracující s knihovnami. Zmíněné projekty nejsou protikladem klasické tištěné knihy, ale doplňkem, napomáhají její propagaci. Převod tištěných knih do elektronické podoby je pro budoucnost šancí pro tištěné knihy. Mnoho lidí si na základě elektronické podoby knih může najít cestu i ke knize tištěné. A ta přímou cestou poputuje i do jejich panelákové knihovničky.