Jak si zařídit byt pro vlastní spokojenost?
Podle jakých trendů si zařídit byt, abyste se v něm cítili spokojeni? Především osobitě, podle vlastního vkusu, v souladu s přírodou a sebou samým. I malý panelákový byt si můžete přetvořit na oázu pohody a klidu, která vám bude vyhovovat. Nenechte si ale nic nikým vnutit.
V barevnosti se můžete vyřádit
Prvním trendem je barevné ladění interiérů. Stále módní je například udělat tři stěny bílé a jednu jinou dominantní barvou, třeba oranžovou, růžovou, fialovou, ale také modrou nebo zelenou. Vždy záleží na tom, jak chcete, aby interiér vyzněl. Do ložnice se hodí spíše chladnější barvy jako zelená či modrá, působí uklidňujícím dojmem. Naopak do obývacího pokoje to může být růžová, fialová, oranžová, pokud chcete podpořit energii. Stejně tak teplé barvy jako oranžová nebo světle červená v kuchyni podpoří chuť k jídlu. Možné je zvolit i dvě barvy stěn naproti sobě dominantní barvou a druhé dvě třeba neutrální šedou. Jinak z odstínů můžete volit prakticky cokoli, fantazii se meze nekladou. Vždy jde o to, abyste se s danou barvou sladili a cítili se v ní dobře. „In“ byly v letošním roce například odstíny champagne a červenohnědá marsala.
Vítězí hnědá a její kombinace
Skvělou volbou jsou také kontrasty bílé a hnědé barvy. Souvisí to s poměrně silným trendem návratu ke klasickým rustikálním interiérům, kde dominují bíle natřené zdi, a zařízení je dřevěné. Působí to navenek velmi čistě a esteticky. Odkazuje to na venkov, jednoduchost, prostotu. Pokud ale chcete být odvážnější, můžete sáhnout po hnědé a hnědočervené v podobě nábytku, doplňků, ale také podlahových krytin a bílou nahradit nějakou veselou a živou barvou, klidně třeba jasně červenou nebo sytě žlutou. Podobné kombinace doslova rozsvítí interiér a nabijí ho energií. Skvělé je také kombinace klasického dřeva a do dřeva laděných doplňků a tapet třeba i s rustikálními vzory.
Sázejte na přírodní obklady a hledejte vlastní cestu
Chybět nesmí ani různé nové materiály. Sázejte na přírodu. Hodí se obklady z přírodního kamene, například travertinu. Každý kousek je originál, můžete ho lakovat nejenom průhledným lakem, ale třeba i barevně, mají dlouhou životnost. Na stěny se dají použít třeba i tekuté tapety, nebo si na ní udělat mozaiku z kamínků podle vlastních návrhů. Další možností jsou třeba i dřevěné obklady z palubek. Záleží na vás, jakou cestu půjdete. Přírodní ekologické materiály jsou velice populární a vy si můžete i panelákový byt proměnit podle svých představ. Milujete hory, nehostinné skály a jejich chladivý povrch? Volte kamenné obklady a dýhy. Stýská se vám po lese a máte rádi jemný teplý povrch dřeva? Sáhněte po něm. Vybírejte si přesně to, co vám vyhovuje a nebojte se zkoušet, experimentovat a hledat si svoji cestu.
Přírodní prvky a materiály nastolí rovnováhu
Zapomeňte na umělou hmotu. Volte přirozenost, pokud to jde. Klidně je možné včlenit do místnosti nějaký dominantní prvek s přírodním podtextem. Může to být třeba obrovská solná lampa. Ametystová geoda, která může se skleněnou deskou tvořit stůl, ale také kus dřevěného kmene jako artefakt místo sochy. Nejde ale jen o kusy přírody, které nám svým působením v interiéru pomohou se příjemně naladit. Celkově dávejte pozor na složení všech materiálů, které při tvorbě svého interiéru používáte. Například linoleum může být přírodní korkové. Okna nemusí být plastová, ale v přírodních nových dřevěných rámech. Zkuste zkrátka nastolit u sebe doma prostředí, které vytváří rovnováhu s přírodou.
Otevřete prostor a vtiskněte mu pečeť osobitosti
Snahou je i otevírat prostory. Spojovat místnosti dohromady, například v podobě propojení kuchyně a jídelny, jídelny s obývacím pokojem. Vzdušnost, životní prostor je moderním heslem. Ať už ale máte rádi propojení, nebo vám třeba vadí, že by výpary z kuchyně pronikaly i dál do bytu, vždy se snažte vtisknout interiéru svoji osobitou pečeť. Vlastní obraz na zdi, vlastnoručně vyrobená keramická soška na poličce, to vše propůjčuje místnosti genia loci jejího tvůrce. Budete se v něm cítit příjemně.
Zanechat odpověď