Zateplení paneláku: Jak získat dotaci, která vám pomůže ušetřit

V minulosti i v současnosti je často skloňovaným pojmem zateplování paneláku. Skutečně přináší tak výrazné úspory, o jakých se hovoří? Jak vlastně postupovat, pokud chceme panelák zateplovat a co všechno tento krok obnáší?

Koordinace rekonstrukčních prací je důležitá

V panelových domech bydlí odhadem až třetina Čechů, což je skutečně velké množství. V posledních letech cena tepelné energie stále více roste. Proto otázka, jak ušetřit energii, nabývá na stále větší důležitosti. Pro ty, kteří v paneláku bydlí, je velmi důležité vnější zateplení. Přináší de facto celkovou rekonstrukci obvodových zdí domu. Aby ale mělo skutečnou účinnost a pomohlo obyvatelům domu ušetřit energii, je třeba také vyměnit okna a vstupní dveře, vyměnit střechu za novou a zasklít lodžie. Teprve v případě, že společně půjdou ruku v ruce všechny tyto úpravy panelových domů, mohou se jejich obyvatelé dočkat skutečně výraznějších úspor. Jestliže ale přistoupí jenom k jednomu z těchto kroků, je to jako plácnutí do vody. Sám o sobě ztrácí smysl, teprve v souladu s dalšími kroky, nabývá na hodnotě.

Musíte uspořit alespoň 40 % energie

Pokud se podaří účinně sladit všechny kroky, ať již jde o výměnu oken za nové, lépe těsnící, výměnu dveří, opravu střechy či zasklení lodžií a nakonec opravu obvodového pláště domu. Příklady z praxe ukazují, že pokud se provedou všechny tyto kroky a nic se nepodcení, mohou se náklady na energie po rekonstrukci snížit dokonce až na polovinu původní částky. Taková částka už rozhodně stojí za to uvažovat o tom, aby se rekonstrukce provedla.

Příznivé je například to, že na zateplení domů mohou žádat dotaci i obyvatelé panelových domů. Sice jsou podmínky pro přidělení dotace o něco přísnější než u majitelů rodinných domů, ale to je dáno celkovým charakterem panelákového bydlení. U panelových domů není možné žádat o částečné zateplení budovy, pouze o celkové zateplení. Naproti tomu vlastníci rodinných domků či domů nepanelového typu mohou využít i dotací na pouze částečné zateplení. Navíc obyvatelé a vlastníci panelových domů musí proti původnímu stavu před provedenou rekonstrukcí uspořit alespoň 40 % energie. To ale většinou není problém, protože jak jsme se již zmiňovali, úspory se šplhají až k 50 %.

Jaké jsou podmínky získání peněz?

Podmínkou pro získání dotace z programu Zelená úsporám je dosažení požadované roční měrné potřeby domu, tedy kolik tepla spotřebuje dům po svém zateplení a také celkové snížení potřeby energie na vytápění proti původnímu stavu, které se udává v procentech. Proto panelák a jeho majitelé, kteří o dotaci chtějí žádat, musí mít výpočet měrné potřeby tepla a projektovou dokumentaci. Udělování dotací se řídí právě podle roční měrné potřeby tepla, tedy tepla, které z domu opravdu uniká. Navíc dodavatele rekonstrukce a použité materiály a technologie je nutné vybírat ze schváleného seznamu dodavatelů a seznamu výrobků a technologií. Navíc výpočty musí dokládat autorizovaný inženýr z oboru pozemních staveb, autorizovaná architekt, energetický auditor nebo zpracovatel průkazu energetické náročnosti budovy. Ovšem je možné zažádat i na dotaci pro výpočet roční měrné potřeby tepla a na vypracování projektové dokumentace pro zateplení.

K žádosti o dotaci se navíc dokládají i takzvané krycí listy, což jsou formuláře vyplněné technikem či projektantem a jsou v nich zapsány veškeré technické detaily celého procesu zateplování. Dále nesmí chybět doklad totožnosti a listy prokazující vlastnictví nemovitosti. Je také nezbytné mít stanovisko poradenských a informačních středisek, která ověřují splnění podmínek celého programu. I tak ale stojí za to se o dotaci ucházet.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..