Začali topit, jste připraveni?

Začal podzim a v panelácích začala topná sezóna. Možná jste si všimli jemné bzučení v přívodních trubkách radiátorů, to proudí v nich teplá voda, přivádějící pohodu do vašich bytů. Jste ale na začátek topné sezóny připraveni?

Netřeba zapomínat, že tím že teplo proudí do vašich příbytků, současně vaše peníze proudí od vás dodavateli tepla. Proto je rozumné při zachování tepelné pohody u vás doma současně maximálně snížit náklady na topení. Největší šanci máte právě teď, když se topit pouze začíná.

Po horkém létě, kdy jsme ti šťastnější využívali klimatizaci a ti ostatní jen větrali, je třeba zkontrolovat stav oken a ostatních míst, kudy může drahocenné teplo z našich bytů unikat.

Pokud máte v pořádku okna, případně jste je nedávno měnili za plastová, tak je velmi pravděpodobné, že přes okna a okenní rámy vám teplo z bytu neuniká. V opačném případě byste měli nechat doplnit či vyměnit těsnění na okenních křídlech dřevěných oken. Můžete koupit samolepící pěnové nebo z tenkého pásku pryže nebo si nechat různě tvarované těsnící profily nechat zafrézovat do dřevěných rámů. Podle velikosti netěsností a zkřivení rámů se dají vybrat různé profily těsnění do oken.

Kromě drahých opatření můžete provést i taková, které vás nic nestojí a přitom hodně ušetří. Například zkontrolovat stav ventilace v koupelně. Zatímco v létě je žádoucí, aby byla stále otevřená, v zimním období je lepší, když větrák zavřete a otevřete ho jen po sprchování, abyste vlhkost v koupelně vyvětrali. A pak ho opět zavřete.

Pokud máte digestoř v kuchyni s odvodem ven, také jej můžete nechávat mimo času vaření zavřený. To sníží proudění vzduchu v bytě a sníží tepelné ztráty. Podobně byste měli zkontrolovat vchodové dveře do bytu. Starší dveře mohou být v rozích mírně zkroucené a v těchto místech je také průvan, který do bytu nasává studený vzduch a vytlačuje ten ohřátý. A s ním i vaše peníze.

Nezapomeňte ale, že důkladným utěsnění vašeho bytu v něm sočasně uzavíráte vydýchaný vzduch a vlhkost. Proto je třeba pravidelně větrat. Krátce a rychle. Otevřete okna dokořán na pět minut, během nichž se v bytě vymění vzduch, ale předměty v něm nestihnou vychladnout a opět okna zavřete. V místnostech budete mít čerstvý vzduch i teplo. Tímto způsobem můžete ušetřit spoustu peněz oproti tomu, kdybyste větraly trvale pootevřeným oknem nebo ventilačkou a stále vypouštěly teplo na sídliště.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..