Vychytávky do domácnosti: Kouzla z PET lahví

Obyčejná PET lahev. Kolik jich spotřebujete a vyhodíte (samozřejmě do kontejneru na plasty) za pouhý týden, měsíc či dokonce rok? A přesto může mít taková PET lahev v domácnosti spoustu dalšího využití. Podívejme se, jak se s nimi dá kouzlit. I ve vašem panelákovém bytě můžete využít PET lahve a trochu svérázným způsobem je recyklovat. Jednoduše si z nich vyrobíte šikovné pomocníky do domácnosti.

Zametejte s PET lahvemi

Pokud máte doma alespoň pět stejných PET lahví, vyrobte si z nich koště. Ze čtyř opatrně skalpelem odřízněte dno. U tří lahví potom opatrně odřízněte také hrdlo. Zespodu, tam kde předtím bylo dno, rozstříhejte většími ostrými nůžkami plastovou hmotu lahví zhruba na půlcentimetrové proužky. Střihání ukončete vždy asi 2 centimetry pod místem, kde se už lahev začíná zužovat směrem k hrdlu. Čtvrtou lahev, u níž jediné zbylo hrdlo, postupně provlékněte všemi třemi zbývajícími lahvemi s uříznutým hrdlem. Výsledkem budou lahve navrstvené na sobě a uprostřed z nich kouká hrdlo. Z páté lahve odřízněte hrdlo s cca pěticentimetrovou částí rovného korpusu. Tuto pátou lahev přetáhněte přes zvenku zhora přes už hotovou horní část koštěte. Teď už zbývá jenom ke koštěti přidělat tyčku a můžete zametat. Na hrubší úklid třeba na zápraží nebo na dvoře se bude velmi dobře hodit.

PET

Dokonalý uzávěr

PET lahve slibují také šikovný uzávěr na sáčky. Pokud máte v kuchyni spousty různých rozdělaných sáčků třeba s těstovinami, rýží nebo jinými potravinami, odřízněte z PET lahve hrdlo s částí těla lahve (tak 2–3 centimetry). Sáček protáhněte vnitřkem tohoto torza až do hrdla a přetáhněte přes jeho okraje. Přes hrdlo potom sáček ohněte a zašroubujte víčkem. Máte dokonalý uzávěr na sáčky s různými sypkými nebo také tekutými potravinami.

Visící zahrádka

Máte balkonek či terasu? Chcete si někde udělat zahrádku, která by zabrala minimum prostoru? Potom si připravte větší množství PET lahví a pevné umělohmotné lanko na zavěšení. Ostrým bodcem propíchněte PET lahve skrz kousek pod hrdlem a kousek nade dnem. Otvory musí být tak velké, aby se jimi protáhlo lanko. Ve střední části PET lahví potom skalpelem vyřízněte obdélník. Protáhněte lanka oběma otvory, jak tím pod hrdlem, tak tím nad dnem. Zespodu byste měli na lanku nechat například korálek a uvázat uzel. Tím docílíte toho, že se lanko nevytáhne ven. PET lahve vyplňte hlínou a do proříznuté obdélníku zasaďte květiny podle libosti. Improvizovaný truhlík z PET lahví můžete pověsit. Hezké je i na stejné lanko pověsit několik truhlíků nad sebou.

pit

Skleník nebo organizér

Uříznuté tělo PET lahve s několika proděravělými otvory na vrcholu může posloužit i jako malý skleník na jednu rostlinu v květináči. Na otvory ovšem nesmíte zapomenout, aby rostlina mohla dýchat. Z různě tvarovaných a barevných PET lahví si můžete odříznutím vrchní části s hrdlem vytvořit organizéry na psací potřeby do kanceláře nebo třeba na kosmetické štětečky do koupelny.

Krmítko pro ptáky

Krmítko pro ptáky také vyrobíte velmi jednoduše z PET lahve. Ve střední části PET lahev propíchněte dvěma otvory skrz, můžete to udělat tak, aby měly mírný sklon (jeden otvor níže než druhý). Pak otvory protáhněte větší plastovou lžíci, tak aby strana lžíce byla u otvoru níže. Naplňte lahev ptačím krmením. To bude padat otvorem z lahve na lžíci. Zavěste lahev na strom nebo za okno, nejlépe pomocí plastového lanka (propíchnete dno a víčko lahve, dole pod dnem lanko zavážete na uzel s korálkem, aby se nevyvléklo.

Samozavlažovací truhlík

Z jedné velké PET lahve se dá vyrobit i samozavlažovací truhlík. V polovině výšky láhev příčně rozříznete. Do spodní části se dnem vložíte několik kamínků, aby dobře stála, a vlijete dovnitř vodu. Do části s hrdlem vložte knot, který bude nasávat vodu, a zasypte hlínou a zasaďte do ní kytku. Horní část zasaďte hrdlem dolů do spodní a samozavlažovací truhlík je hotov.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , , , ,

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..