Univerzální recept, jak být dobrou macechou nebo otčímem?

Řada lidí je přesvědčená, že ženy mají v sobě automaticky mateřský cit, a proto pro ně není problém postarat se a dát lásku i úplně cizím dětem, které vyvdají. Skutečnost je ale mnohem složitější. Obrázek zlé macechy, která si dělá z nevlastních dětí sluhy a otloukánky, už dávno neplatí. Mnohem blíže pravdě je pravý opak. Žena se snaží vycházet nevlastním dětem všemožně vstříc, naklonit si je a vycházet s nimi. Jenže ne vždy je tahle snaha také oceněna. Co když jste nuceni sdílet jeden panelákový byt s dětmi svého partnera a neklape to? Totéž platí i o mužích, kteří sdílí byt s dětmi své partnerky.

Když do vztahu vstoupí malý tyran

Své o tom ví třeba čtyřicetiletá Jana, která si našla přítele, jenž měl ve své péči dceru. „Nechtěla jsem si malou Juditu kupovat nějakými dárky nebo zážitky. Chtěla jsem prostě jenom respekt a vzájemnou dohodu. Nešlo to. Nikdy neposlechla, protože mně přece poslouchat nebude, když nejsem její máma. Chovala se jako malý tyran, odmítala komunikovat,“ líčí Jana. Nevěděla si s nevlastní dcerou rady a bohužel velkou podporu nezískala ani u svého partnera, pro kterého byla Judita bohyní. Dovolil jí všechno, partnerka byla vždy na druhém místě. Proto přišel konec vztahu.

Respekt si nekupujte

Jak se sžít s nevlastními dětmi, aby to oboustranně fungovalo? Univerzální recept neexistuje, protože situace každé rodiny je odlišná. Vztahoví poradci se ale jednoznačně shodují: „V žádném případě si nevlastní děti nekupujte!“. Pokud jim budete slibovat dárky nebo nevšední zážitky, nestanovujete jim platná výchovná pravidla vzájemného soužití a respektu, ale naopak jim dáváte zbraň, se kterou vás mohou vydírat. Nemůžete se pak divit, jestliže dítě prohlásí: „Půjdu s tebou jedině, když mi koupíš mobil“. Vmanipuluje vás do role, kdy si ho budete muset neustále podplácet, pokud si budete chtít udržet klid. Z takové pozice rovnocenný vztah rodiče a potomka nikdy nevytvoříte. Nejlepší je stanovit jasné hranice, co dítě může a co už ne. Trvat na jejich dodržování a zároveň také ocenit, jestliže dítě pravidla respektuje.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 240 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  

Napište svůj komentář

Můžete použíty tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..