Udělejte si zelenou zahrádku přímo na panelákovém balkoně

Rádi byste si v paneláku na balkoně vytvořili malý kvetoucí koutek plný květin? Toužíte po místu, kam byste si mohli sednout a relaxovat, když budete mít chvíli jen tak pro sebe? Uvítali byste prostor, kde vás nikdo nebude rušit? Není složité si takový prostor vytvořit.

Pusťte se do tvorby zahrádky

I na maličkém balkóně lze stvořit zelenou oázu, ve které se budete cítit příjemně. Nestojí to ani příliš námahy, ani času. Schválně, určitě vás upoutají vodopády květů, které spadají ze zábradlí balkonů či lodžií. Nádherná květinová výzdoba nadchne nejen vás, ale i vaše okolí. Pokud se chcete do zkrášlování balkonu pustit, vězte, že nikdy není pozdě. V nabídce je velký výběr rostlin, nádob na pěstování i půdy i hnojiv. Zbývá jenom chuť najít si trochu času. Jaké výhody balkonová zahrádka v květináčích má a co na ní vlastně pěstovat?

Nemusíte řešit druh půdy

Při tvorbě zahrádky na balkoně vaše pěstební možnosti nezávisí na typu půdy. Pokud máte někde zahrádku, jste omezeni okolím, krajinou, podnebím, druhem půdy. Ve vyšších polohách nelze pěstovat totéž, co v nižších polohách. V písčitých půdách se neujme totéž co v těžkých humusovitých půdách. Něco jiného můžete pěstovat na přímém slunci, v polostínu či úplném stínu. Pravda, polohu balkonu, tedy zda je orientovaný na sever, jih, západ či východ si sice nevyberete, zrovna tak množství slunečního svitu či stínu, ale půdu si do květináčů můžete zvolit a koupit jakou chcete, přesněji jakou budou potřebovat rostliny, kterými chcete prostor osázet.

Spousta výhod balkonového pěstování

ozdoba Velkou výhodou je i to, že na balkonech či lodžiích se rozhodně nebudete potýkat s tolika škůdci jako na zahradách. Objeví se zde jenom ten škůdce, který je schopen doletět do výšek vašeho balkonu. Je tedy zřejmé, že vaše květiny a pěstované plody budou mnohem méně ohroženy různými parazity. Pokud už k vám nějaký nepříjemný škůdce dorazí, budete si s ním v malém množství na balkoně umět poradit mnohem lépe, než ve větším množství na záhoně v zahradě. Dalším velkým plusem je skutečnost, že nemusíte rostliny plít a okopávat. Tu trošku plevele, který si náhodou dovolí vyrašit v květináči, hravě zvládnete. Není problém také rostliny podle vaší potřeby přemístit, například ze slunce do stínu, v případě prvních mrazíků uložit z balkonu dovnitř atd. Právě množství slunečních paprsků je pro úspěšné pěstování velmi důležité a u balkonového pěstování máte jedinečnou možnost ho ovlivnit.

Související:  Univerzální recept, jak být dobrou macechou nebo otčímem?

Rostliny podle orientace

Než začnete pořizovat rostliny, uvědomte si, jak je váš balkon orientovaný, zda na východ, západ, sever, jih, zda na něj hodně svítí sluníčko, zda je v polostínu nebo úplném stínu. To vše hraje při výběru rostlin roli. Jaké rostliny se hodí na východní balkon? Muškáty, petúnie, lobelky, bidens, popínavé plaménky, japonský chmel, lichořeřišnice a hrachory. Na jihu a jihovýchodě se bude také dařit muškátům, lobelkám i petúniím, dále převislým štírovníkům, sangvitáliím. Také kvetoucímu kosmatci, gazáni nebo turanu, ale i slunečnicím. Výborné bude toto prostředí pro různé aromatické byliny jako rozmarýn, tymián, bazalka, šalvěj nebo bazalka, které využijete v kuchyni, nebo v domácnosti (levandule). Dařit se zde bude i sukulentů jako jsou netřesky, tlustice či rozchodníky. Příliš velký příděl slunce na jižně orientovaném balkóně potom můžeme ztlumit třeba rohoží. Západně orientované balkony budou lahodit třeba zvonku karpatskému, kejklířce, tařicovce. Dále fuchsiím, netýkavkám, begóniím či hortenziím, pařížské kopretině, vřesu i vřesovci. Na severu se pak budou mít nejlépe begónie, fuchsie, netýkavky, břečťan a barvínek.